Reklam
Reklam

“TÜM DÜNYADA TANINAN ve TERCİH EDİLEN BİR MARKA OLDUK”

“TÜM DÜNYADA TANINAN ve TERCİH EDİLEN BİR MARKA  OLDUK”
  • 05.02.2020
  • 926 kez okundu
Reklam
ELTEKSMAK Satış ve Paz. Md.
Şemi MANER

“Ürettiğimiz makinaların %70’ini ihraç ediyoruz. O yüzden ağırlıklı olarak yurtdışında tekstil konusunda düzenlenen tüm fuarlara katılmayı planlıyoruz. 2020 yılında ITM’20 Fuarı dışında 10 farklı ülkede daha Tekstil Makine Fuarlarına katılım sağlayacağız” diyen ELTEKSMAK firmasının Satış ve Pazarlama Müdürü Sn. Şemi Maner Bey ile Tekstil News Dergisi adına İstanbul Ofislerinde bir söyleşi gerçekleştirdik. Dergimize ayırdıkları vakit ve okuyucularımızla paylaştıkları değerli bilgiler için kendilerine dergimiz adına teşekkür ederiz.

Tekstil News: ELTEKSMAK’ın kuruluşu ve ortaklık yapısından bahsedermisiniz?
Şemi Maner:
Elteksmak, Mehmet Poslu önderliğinde resmi olarak 1995 yılında Denizli’de faaliyetlerine başladı. Kendisinin uzun seneler işletmede çalışmış boya ve baskıyı iyi bilen birisi olması yanında ikinci jenerasyon olarak işin başına geçen oğulları Eyüp Poslu, Ekrem Poslu ve Emrah Poslu’nun makine, elektronik ve uluslararası ticaret alanlarında eğitim almış olmaları firmanın sağlam temeller üzerine oturmasını sağladı. Profesyonel kadroların da katılımı ile tamamen kurumsallaşan firmamızın Denizli’de yerel olarak başlayan serüveni 25.Yılımızı idrak ettiğimiz 2020 yılı itibarıyla 20.000 m2 kapalı üretim merkezi, 140 çalışan ile en yüksek teknolojiye sahip üretim ekipmanları ve beş kıtada çalışan yüzlerce makine ile bir dünya markası olma yolunda devam etmektedir.

Tekstil News:ELTEKSMAK’ın kardeş firmaları var mı?
Şemi Maner:
Kardeş firmalarımız Polo Otomasyon ve Polo Teknik sayesinde kendi sloganları ile gerçekten “ kontrol elimizde” diyebiliyoruz. Makinalarımız ile ilgili tüm otomasyon,yazılım ve bunlarla ilgili servis ve yedek parça temini konularını sağladıkları gibi alanlarında uzmanlaşmış olmaları ve yenilikleri yakından takip etmeleri makinalarımızdaki teknolojinin her zaman güncel olmasını temin etmektedir. Diğer bir grup kuruluşumuz olan MATIAS A.Ş. ise Özbekistan Taşkent şehrinde ofisi bulunan, Türki ve Rusça konuşulan ülkelere Elteksmak makinaları yanında yerli ve yabancı diğer bazı değerli firmaların makinalarını da satan ve proje bazlı çalışabilen bir mümessillik firması. Bir elimizin bu ülkelerde olması müşteri memnuniyeti açısından çok önemli.


Tekstil News: ELTEKSMAK’ın üretim portföyünde hangi makine-markalar var?
Şemi Maner:
Elteksmak uzun yıllardır tecrübe kazanıp uzmanlaştığı kurutma teknolojileri ile ilgili makinalar üretmektedir.Bunlar üçüncü jenerasyonunu ürettiğimiz POSLU GEN3 ram makinası, ELNINO ve ELMEGO X kontinü tambler kurutma makinaları, AIRELAX bantlı kurutma makinası ve VAPORESSO baskı sonrası buharlama ve fikse makinalarıdır. Ayrıca bu makinaların aksesuarı olarak veya tek başına pazara sunduğumuz yüksek sıkma basınçlı fularlarımız müşterilerimize kazandırdığı enerji tasarrufu nedeniyle rağbet görmektedir.

Tekstil News: Makinalarınızın kullanım alanları ve muadillerine göre avantajları nelerdir?
Şemi Maner:
Kullanım alanları ile ilgili özellikle kontinü tambler makinalarımızdan bahsetmek istiyorum.
Çıkış noktaları havlu, örgü kadife gibi havlı kumaşların havlarını kabartıp bu kumaşlara mükemmel bir tutum vermek olan bu makinaların günümüzde değişen moda, üretim sistemleri ve tüketici istekleriyle beraber kullanım alanları çok çeşitlenmiştir.Örnek vermek gerekirse bugün sattığımız tambler makinalarının önemli bir bölümü kumaş üzerindeki hav, toz gibi artıkların temizliği için kullanılmaktadır.Bu temizlik işlemi özellikle dijital baskı öncesinde yapılıp kumaş üzerinde kalan havlar nedeniyle oluşan rötuş problemi ortadan kaldırılmaktadır veya bazı şardonlu kumaşlarda tüketiciye büyük problem yaratan şardon tozlarının bertaraf edilmesinde kullanılmaktadır. Bir başka örnek vermek gerekirse günümüzde moda olan Tencel kumaşların üretimindeki defibrilasyon aşamasında kullanılıp kumaş yüzeyinin tertemiz kumaş tutumunun mükemmel olması sağlanmaktadır.

Günümüz rekabet koşullarında tüketiciyi memnun etmek zorlaşmakta bu durum da üreticiyi kaliteyi her yönden arttırmakla ilgili baskı altına almaktadır. Günümüz tüketicisi artık giydiği gömleğin , bluzun vs. dökümlü, tuşesinin mükemmel olmasını istemektedir; beyaz atletinin üzerine giydiği eşofman üstünün atletini kirletmemesini istemektedir. Bunun neticesinde tambler makinaları kaliteye dönük makinalar olarak işletmelerin olmazsa olmaz makinaları sınıfına girmeye başlamıştır.
Tambler makinalarımız üst giyim , ev tekstili, örgü, dokuma, denim gibi tekstilin aklımıza gelen hemen hemen tüm alanlarıyla ilgili müşterilerimizde çalışmaktadır.
Elteksmak; Avrupa’da bu makinaları üreten sayılı firmalardan biridir ve bu konudaki 25 yıllık tecrübesi ile bu makinaların üretim odaklı olan çok kabinli tipini ve tuşe odaklı olan mono blok tipini üretebilen hatta gerektiğinde bu iki tip makinayı kombin edebilen dünyadaki tek üreticidir.Elmego X modelimiz altı kabine kadar üretebildiğimiz kurutma ve üretim kapasitesi çok yüksek olan makinamız, EL NINO modelimiz ise adından da anlaşılacağı üzere istenilen tuşe veya efektin en üst düzeyde alınabildiği makinamızdır.
Ürettiğimiz diğer makinaların yani ram, bantlı kurutma ve baskı sonu buharlama makinalarının herkes tarafından bilinen kullanım alanlarını anlatmaya kalkarsam okuyucuya saygısızlık etmiş olurum diye düşünüyorum.

Tekstil News: Makinalarınızda doğaya ve çevreye duyarlı sistemler var mı? Daha az enerji tüketimi ve verimlilik konusunda çalışmalarınız var mı?
Şemi Maner:
Günümüz teknolojisi zaten bu yönde ilerleme kaydetmektedir. Bu konuda kendini geliştiremeyen üreticilerin ayakta kalma şansı yoktur.İşletmelerin üretim maliyetlerinde kontrol edemedikleri konuların başında enerji maliyeti gelir. Devamını getirirsek bir motorun çalışma ömrü boyunca satın alma maliyeti toplam maliyetinin içinde %1’lik bir pay tutmaktadır. Bu durumun bilincinde olarak makinalarımızda verimlilik sınıfı en yüksek motorlar kullanılmaktadır. Tüm motorlarımızın inverter kontrollü olması da enerji tasarrufu sağlamaktadır.


Ayrıca otomasyonla ilgili kullandığımız diğer ekipmanlar da en üst segment markalar arasından seçilmektedir.Enerji tasarrufu sadece kullanıcının tasarruf etmesi değil aynı zamanda doğaya daha az karbondioksit salınımı anlamına gelir.Gaz ısıtmalı makinalarımızda kullandığımız brülörler de en yüksek kalitede brülörler olup makinalarımızın mükemmel hava dağılım sistemleriyle, kuvvetli izolasyonlarıyla ve kullandığımız baca nem kontrol sistemleriyle birleştiğinde hatırı sayılır bir enerji tasarrufu sağlamaktadır.
Ayrıca tekrar tambler konusuna geri dönersek bu makinalarımız kumaşlara mekanik olarak istenilen tuşeyi verdiklerinden yumuşatıcı olarak verilen kimyasal miktarını %75 oranında azaltmakta ve doğanın daha az kirlenmesine katkıda bulunmaktadırlar.
Daha önce bahsettiğim ve büyük rağbet gören yüksek basınçlı fularlarımız ise kumaştaki su miktarını kumaş cinsine göre %40 -50 ‘lere düşürmekte ve bu durum da buharlaştırma enerjisinde büyük tasarruf sağlamaktadır.

Tekstil News:Türkiye’de TekstilBoya / Terbiye (Finishing) konusunda her çeşit makine Avrupa kalitesinde yapılıp daha uygun fiyata satılıyorken, neden Avrupa makine kullanımı konusunda ısrarcı olunuyor.

Şemi Maner:Öncelikle belirtmeliyim ki boya ve terbiye makinaları konusunda Türk Makina üreticileri çok önemli bir konuma geldiler. Sadece Türkiye’de değil yurtdışındaki bir çok pazarda da rekabet büyük ölçüde Türk makinaları arasında olmaktadır.Hatta daha ileri gidersek yurt dışında Türk makinalarına gösterilen ilgi Türkiye’de gösterilen ilgiden de fazladır.Daha önce büyük ölçüde fiyat cazibesi nedeniyle ilgi gösterilen Türk makinalarının artık kaliteleri ve teknik özellikleri de ön plana çıkmaktadır.

Avrupa makinalarıyla Türk makinaları arasında yarı yarıya olmasa da bir fiyat farkı olduğu doğrudur. Fakat başka bir gerçek de bir çok Avrupalı firmanın çeşitli yollarla fiyatlarını düşürmek zorunda kalmış olmalarıdır. Bundan sonraki hedef bu fiyat farkını daha da aşağıya çekmek olmalıdır ve yakalanan bu ivmenin devam ettirilmesi ile bunun gerçekleşeceğine inanıyorum.
Tekstil News: İhracat yapıyormusunuz? Hedef pazarlarınız hangi ülkeler?
Şemi Maner:
2019 yılında üretimimizin yüzde yetmişini yurt dışı pazarlara sattık. Tekstil ile ilgili tüm ülkeler hedef pazarlarımız halindedir. Türkiye Pazarının önemini yadsımadan uluslararası bir firma olma yolunda emin adımlarla yürüyoruz.

Tekstil News: Pazarlama ve yurt dışı satış kanallarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Şemi Maner:
Daha önce söylediğim gibi Türki Cumhuriyetler ve Rusça konuşulan ülkelerdeki pazarlama ve satış faaliyetlerimizi grup firmamız MATIAS A.Ş. kanalıyla Özbekistan merkezli olarak gerçekleştirmekteyiz.Türkiye ve diğer ülkelerle ilgili faaliyetlerimiz ise sorumlusu oldukları ülkelerle ilgili büyük tecrübeye sahip bölge satış müdürlerimiz ve kendilerine bağlı olan ve titizlikle seçtiğimiz temsilci -mümessillikler kanalıyla gerçekleştirilmektedir.

Tekstil News: ITM 2020 Fuarına katılacakmısınız? Hangi makinalarınızla yer alacaksınız?
Şemi Maner:
ITM Fuarları bizim için en verimli geçen fuarların başında geliyor. Bu seneki fuara POSLU marka ram, ELMEGO X marka tambler ve diğer tambler makinamız olan ELNINO ile katılacağız.
Tekstil News: 2020 yılında katılacağınız başka yurtiçi ve yurt dışı fuarlar var mı?
Firma olarak fuarları çok önemsiyoruz ve yerel olsun uluslararası olsun tüm fuarlara mümkün olduğunca katılmaya gayret gösteriyoruz. 2020 planlamamızda ITM’20 fuarı haricinde 10 farklı ülkede daha fuara katılım için anlaşmalarımızı yaptık.

Tekstil News: Ar-Ge çalışmalarınız ve yeni makine projeleriniz var mı?
Şemi Maner:
Çok kuvvetli bir Ar-Ge ekibimiz var. Yeni projeler dışında halen ürettiğimiz makinalarımız için de yeni artı özellikler katma adına devamlı çalışma ve araştırma içindeyiz.Rutin çalışmalarımız dışında müşterilerimizden gelen her türlü istek veya ihtiyaç bizim için birer Ar-ge konusu.En verimli Ar-Ge çalışmasının sahada yapılabileceğine inanıyoruz.

Tekstil News: 2018 yılında Poslu Ram makinanız için en iyi tasarım ödülü aldınız. Bu süreç hakkında bilgi verirmisiniz?
Şemi Maner:
Ar-Ge ve Tasarım ekibimizle gurur duyduğumuzu söylemeliyim.
Elteksmak olarak belli başlı kalıpları yıkıp, kolaycılık yerine kendimize özgü,altında imzamız olacak ve ses getirecek yenilikleri gerçekleştirmek için çaba gösteriyoruz.
Bahsettiğiniz konu T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliği ile düzenlenen,inovasyon ve markalaşma alanında Türkiye’nin en prestijli ödül organizasyonlarından Design Turkey 2018 Endüstriyel Tasarım yarışmasında POSLU GEN3 Ram ve Yüksek Basınçlı Fular makinalarımızla almış olduğumuz ‘’Good Design Award’’, iyi tasarım ödülüdür.
Bu yarışmada değerlendirme uluslararası bir jüri tarafından yapılmakta olup, değerlendirme ölçüsü sadece dış tasarımla sınırlı kalmayıp, farklılık ve yenilişim,kullanıcıya sağladığı fayda,sağlık ve güvenlik ve üretim için tasarım kalitesi ve sürdürülebilirlik kategorileri de değerlendirme kapsamına alınmıştır.

Tekstil News: 2019 yılı hedeflerinizi tutturdunuz mu? Büyüme ve ihracat konusunda neler yaptınız?
Şemi Maner:
2019 yılı hedeflerimizin üzerinde kapandı. Bu durum da 2020 hedeflerimizi büyütmemize neden oldu.Büyüme derin bir konu.Ama iki kelimeyle “sağlıklı büyüme” olarak özetlenebilir. Büyüme; sisteminizle, vizyonunuzla, kalitenizle, servis faaliyetlerinizle ve müşteri memnuniyeti ile paralel olursa sağlıklı bir büyüme olur diye düşünüyorum.
Büyümenin şartları olarak saydığım konular gerçekleştiğinde ihracatta da kapılar kendiliğinden açılıyor.

Tekstil News: Türkiye ekonomisini ve Tekstil sektörünü göz önünde bulundurarak 2020 yılı için bir değerlendirmenizi alabilirmiyiz?
Şemi Maner:
Üzerinde bulunduğu kaygan coğrafya koşulları nedeniyle ekonomimizde zaman zaman dalgalanmalar olsa da tekstil yüksek istihdam gücüyle;makine,tekstil ve konfeksiyon olarak ihracatımızdaki payıyla Türkiye’nin bir gerçeği.Biz Elteksmak olarak 2020 yılına iyi bir başlangıç yaptık.Günümüzde hangi krizin nerede çıkacağı fazla öngörülür olmadığı için ise daha evvel hedeflerimizle ilgili soruda söylediğim gibi üretimimizi doldurmak için tekstil olan her ülkeyi hedef pazar olarak görüyoruz.

Reklam
DOMOTEX Turkey, 216 firmanın katılımıyla Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde Devam Ediyor
Halı ve zemin kaplamaları alanında sektör firmaları ve profesyonellerini bir araya getiren DOMOTEX Turkey, yerli ve yabancı toplam 216 firmanın...
Metaverse nedir?  Tekstil, Moda ve Giyim Endüstrisi için neler  vaat ediyor?
Meta’nın ‘sosyal bağlantının bir sonraki evrimi’ olarak tanımladığı “metaverse” dünyanın dört bir yanından kullanıcıların aynı anda bulunduğu üç boyutlu bir...
Tekstil News Online Dergi Nisan 2022 Sayısı
Tekstil News Online Dergi Nisan 2022 Sayısı
Flomak; Tüm Üretim ve Satış Gruplarını Tek Çatı  Altında Topladı…
Amacımız ve vizyonumuz sektörün 5-10 yıl önünden gitmek olarak programladık. Yenilikleri, tedarik zinciri olarak her yıl yeni firmalara ve bu...
Türk tekstil sektörü, küresel büyümesine  tasarımla güç katacak
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından 15 yıldır gerçekleştirilen Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması bu yıl ilk defa ‘Futuretex...
Kimyasal elyaf endüstrisinde bir öncü – Oerlikon Barmag 100. yılını kutluyor…
Yenilik, yaratıcılık ile başlar… Remscheid, 24 Şubat 2022 – Yüz yıl önce kimyasal elyaf endüstrisi çağı başladığında, bir Alman şirketi...
Lidya Grup, Kongsberg Türkiye’nin Yetkili  Distribütörü Oldu
Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, dijital sonlandırmaya yönelik dünyada pazar lideri olan Kongsberg Hassas Kesim Sistemleri (Kongsberg PCS)’nın Türkiye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ