Reklam
Reklam

TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN OLİMPİYATI ITMA’23 MİLANO FUARINDA DİJİTALLEŞME ve SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE YÖNELİK DÖNÜŞÜMÜN TEMELLERİ ATILDI

TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN OLİMPİYATI ITMA’23 MİLANO FUARINDA DİJİTALLEŞME ve SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE YÖNELİK DÖNÜŞÜMÜN TEMELLERİ ATILDI
 • 29.07.2023
 • 479 kez okundu
Reklam

İplik eğirmeden dokumaya, örmeden terbiyeye, boyamadan baskıya, teknik tekstilden nonwoven’a kadar aralarında Rieter, Oerlikon, Saurer, Trützschler, Mayer & Cie., Brückner, Epson, Konica Minolta gibi küresel sektörün önemli oyuncularının da yer aldığı 1.709 katılımcı firma; 8-14 Haziran, 2023 tarihleri arasında değişen pazar taleplerine yönelik inovasyonlarını ve en yeni çözümlerini ziyaretçileri ile paylaştı. 143 ülkeden 111.000’den fazla ziyaretçi yeni fırsatları keşfetmek için ITMA 2023’e geldi. En çok ziyaretçinin geldiği ilk altı ülke İtalya (%29) olurken, onu Türkiye, Hindistan ve Almanya (her biri %6), Fransa (%4) ve Brezilya (%3) takip etti.

CEMATEX Başkanı Ernesto Maurer

Türkiye’den 190 firma standlı olarak rekor katılım sağladı
Pandeminin ardından ilk kez Milano’da düzenlenen ITMA 2023, şüphesiz global tekstil sektörünün en önemli buluşması oldu. Dünyanın dört bir yanından tekstil profesyonellerinin bir araya geldiği, lansmanlar ve makine satışları ile dolu 7 günü geride bırakırken, Barselona’daki 2019 edisyonundan bu yana merakla beklenen bu fuar, tekstil endüstrisinin geleceğini sürdürülebilirlik ve dijitalleşme yönünde şekillendiren en son teknolojilerle ve dikkat çekici gösterimlerle akıllarda kaldı. 200.000m2 alanda düzenlenen ITMA 2023 Milano fuarına Türkiye’den de 190 firma standlı olarak rekor katılım sağladı. 111.000’in üzerinde ziyaretçinin büyük bir ilgi ile takip ettiği fuara tüm dünyadan 240 kurum, dernek ve sektörel medya destek verdi. Tekstil News Dergisi olarak biz de ITMA 2023 fuarına standlı olarak katılım sağladık.
Fuarı yerinde takip ederek firmaların makine ve teknolojik yeniliklerini ı ve lansmanlarını fuar boyunca takip edip okuyucularımız ile paylaştık.
Bu fuarın İspanya-Barcelona 2019’da düzenlendiğinde daha yüksek ziyaretçi sayısıyla büyük bir başarıya imza attığını söyleyen CEMATEX Başkanı Ernesto Maurer, bu ITMA’da dijitalleşme ve sürdürülebilirliğe yönelik dönüşüm yolculuğunun büyük bir adım attığını belirtti. Maurer sözlerine şöyle devam etti: “Tüm tekstil ve hazır giyim ekosisteminin paydaşlarının katılımıyla büyük bir buluşma oldu. CEMATEX dernekleri ve üye şirketlerinin yanı sıra diğer tüm katılımcılar, fuar tüm beklentilerimizi aştığı için sonuçlardan çok memnun.” dedi.

ACIMIT Direktörü Federico Pellegata ise şu yorumda bulundu: “Milano fuarının sonuçları ITMA’nın dünya tekstil makineleri endüstrisi için en önemli vitrin olduğunu doğruladı. Katılan ziyaretçilerin kalitesine bakılırsa büyük bir başarıydı ve birçok İtalyan katılımcı sözleşme imzaladı ve makine satışı gerçekleştirdi.”

Önde gelen tekstil üreticisi ülkelerin delegasyonları fuara büyük ilgi gösterdi
Dünyanın en büyük tekstil ve hazır giyim teknolojisi fuarının 19. Versiyonuna çok sayıda delegasyon ve destekleyici organizasyon grubu da katıldı. Birçok yetkili ve hükümet temsilcisinin yanı sıra ITMA 2023, iki büyük tekstil üreticisi ülke olan Hindistan ve Özbekistan’dan üst düzey ülke delegasyonlarını ağırladı. Dünyanın en büyük 6. pamuk üreticisi olan Özbekistan’dan gelen heyete, ülkesindeki tekstil endüstrisini canlandırmaya yönelik güçlü niyetlerini beyan eden Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev liderlik etti. Mirziyoyev başta Stäubli olmak üzere dokuma segmentindeki önemli üreticilerin stantlarını gezerek detaylı bilgiler aldı.
Hindistan, Hindistan Tekstil Endüstrisi Konfederasyonu (CITI) iş heyetine liderlik eden Hindistan Devlet Bakanı (Tekstil ve Demiryolları) Darshana Vikram Jardosh tarafından temsil edildi. Heyet, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik dalgasından yararlanarak yeni fırsatlar yakalamak isteyen 39 üst düzey Hint tekstil ve hazır giyim CEO’sundan oluştu.
ITMA 2023’ün tekstil makineleri için mükemmel bir vitrin olduğunu söyleyen Jardosh: “Fuar sırasındaki etkileşimlerin sektördeki yatırımları daha da teşvik edeceğine ve Hindistan’ın Başbakan Narendra Modi’nin 5F vizyonu olan Tarladan Elyafa, Fabrikadan Modaya ve Dış Vizyona ulaşmasına yardımcı olacağına eminim” dedi.
ITMA 2023 ayrıca Avrupa Komisyonu DG GROW-İç Pazar, Sanayi, Girişimcilik ve KOBİ’ler Direktörü Valentina Superti’yi de ağırladı. Superti, Sürdürülebilir Dönüşüm için Etki Finansmanı forumunda bir sunum gerçekleştirdi.

Katılımcılar fuardan memnun ayrıldı
ITMA’da yeni kurulan şirketlerden tecrübeli sektör öncülerine kadar geniş bir yelpazeye yayılan katılımcılar fuarın 2023 versiyonuna tam not verdi. Karl Mayer Group CEO’su Bay Arno Gärtner, uluslararası müşterileriyle inanılmaz sayıda yoğun görüşmeler yaptıklarını söyleyerek: “ITMA’da fikri mülkiyet hakları düzenlemelerinin uygulanmasının ciddiye alınmasından memnuniyet duyuyoruz. Fuar sırasında patent haklarımızın ihlal edildiği bir vakaya karşı başarılı bir şekilde harekete geçtik” dedi.
Düzenli katılımcıların yanı sıra bazı markalar da ilk kez bir ITMA fuarını deneyimledi. TreeToTextile Uygulama ve Sürdürülebilirlik Başkanı Bay Ida Alnemo, Milano’daki ITMA 2023’ün büyük bir ticaret fuarına ilk katılımları olduğunu ve burada ziyaretçiler arasında yüksek ilgi gören gerçekten yenilikçi bir ortam olan Start-up Vadisi’ne katılma fırsatı sunulduğunu söyledi. Alnemo şunları aktardı: “Dünyanın dört bir yanından ve değer zincirinin tüm bileşenlerinden çok olumlu tepkiler aldık. ITMA, bizimki gibi çığır açan yenilikleri ölçeklendirmek ve herkese daha iyi elyaflar sunma konusunda tekstil endüstrisinde olumlu bir değişiklik yapmak için gereken gelecekteki iş birliği için harika bir platform oldu.”
Ayrıca tekstil ve hazır giyim teknolojisi üreticilerinin dünyanın en büyük dijital listesi olan ITMAconnect, bu yılki ITMA fuarını tamamlamak üzere hayata geçirildi. ITMA 2023 ziyaretçileri artık Milano fuarına katılan uluslararası teknoloji sahipleri ve üreticileri ile kaynak ve ağ oluşturmak için platforma erişebilecekler.

ITMA’nın bir sonraki durağı Almanya
Yoğun bir katılım ve ilgi ile bir edisyonu daha başarıyla noktalayan ITMA fuarı, 2027 yılında küresel tekstil sektörünü 1991 yılından sonra ilk kez Hannover’da bir araya getirecek. ITMA 2027, 16-22 Eylül 2027 tarihleri arasında Hannover Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.
ITMA 2023’ün pandemi sonrasında ziyaretçi sayısı ve kalitesinde düşüş yaşamayan birkaç uluslararası fuardan biri olduğunu söyleyen VDMA Tekstil Makineleri Başkanı Dr. Janpeter Horn; “Bu ITMA’nın parlaklığı hakkında çok şey anlatıyor! Milano fuarı Hannover’deki ITMA 2027 için bir ölçüt oluşturdu. ITMA’nın başarı öyküsünü orada (Hannover) ev sahipliği yapıldıktan 36 yıl sonra da sürdürmek için istekliyiz ve kendimize güveniyoruz” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TEKSTİL İNOVASYONU KONUSUNDA ITMA FORUMLARINDA ÖNDE GELEN SEKTÖR UZMANLARI AÇILIŞ SUNUMLARI YAPTILAR

Teknik Tekstiller, Nonwoven ve Komposit Dünyasını Yenileştiriyoruz
Teknik tekstiller yaşadığımız dünyayı değiştiriyor. Son kullanıcıların özel isteklerine göre geliştirilen teknik tekstiller, tekstil sektörünün en hızlı büyüyen dalı haline geldiler. Değişik özellikleri ve kullanım alanları ile fonksiyonel tekstiller, nonwoven ve kompositler gibi inovatif tekstil malzemeleri çevreye verilen zararın azalmasında çok önemli rol oynuyorlar. ITMA 1959 yılından beri sektörün lider platformu olmaya devam ediyor. Komposit sektörünün ITMA 2023 fuarında yer alması ve fuarda sergilenen lider inovatif teknolojiler, dinamik işbirlikleri, canlı makine sunumları ile inovasyon forumları sayesinde tüm ekosistem bir araya geldi.

CEMATEX Başkanı Bay Ernesto Maurer şunları söyledi: “Endüstriyel ortamdaki zorluklar aynı zamanda bol miktarda inovasyon fırsatı da beraberinde getiriyor. ITMA forumları, günün sorunlarını gözden geçirmek, diyalog kurmak, işbirliği yapmak ve sürdürülebilir bir geleceğe sahip olmamızı sağlamak için tüm değer zincirindeki paydaşları bir araya getirdi. ITMA 2023, tüm tekstil endüstrisi oyuncularını tek bir uygun yere çektiği için benzersiz bir platform sunuyor.
Nonwoven, tekstil ve renklendiriciler üzerine iki endüstri forumu düzenledi. Bu forumlar Haziran ayında Milano’da yapılan ITMA 2023’te de tekrarlandı. ITMA Nonwoven Forum ve ITMA Tekstil Boyaları ve Kimyasalları formunda mevcut zorluklara ilişkin iç görüler sunacak ve tekstil endüstrisinin yenilikçi teknolojilerden yararlanarak sürdürülebilirliği nasıl başarabileceği konusunda fikirlerin paylaşıldığı ünlü uzmanlar yer aldı.

ITMA Nonwoven Forumu
Nonwoven Forumu, Kimberly-Clark Corporation’da (Birleşik Krallık) Küresel Nonwoven Teknik Direktörü Dr. Bryan Haynes tarafından yapılacak bir açılış konuşmasına ev sahipliği yaptı. Küresel Plastik Krizi için Nonwoven Çözümleri konusunda bir konuşma yaptı. Sunumunda, piyasada bulunan çözümlere ilişkin içgörüler sunarak Kimberly-Clark’ın sürdürülebilirlik yolculuğunu vurguladı.
Knoxville’deki Tennessee Üniversitesi’nden Makine Mühendisliği alanında doktora sahibi olan Dr. Bryan Haynes, endüstri oyuncularını “İşbirliği” veya işbirlikçi rekabeti keşfetmeye teşvik etmek istiyor çünkü bu durum pazar çözümlerine hız kazandıracak.
Açılış konuşmasının ardından, ITMA 2023 katılımcıları tarafından yapılan sunumların ardından iki oturum düzenlendi. Forum, Nonwoven Endüstrisinde Sürdürülebilir İnovasyon ve Dijital Teknolojiden Yararlanma konulu bir panel tartışmasıyla sona erdi. Panelde Dr. Haynes ve program komitesi üyeleri yer aldı: The Nonwovens Institute İcra Direktörü ve Dekan Yardımcısı Dr. Behnam Pourdeyhimi; Dr.-Ing. Martin Dauner, Yetkinlik Merkezi Başkanı, Deutsche Institute für Textil (DITF) Kimyasal Elyaflar ve Dokunmamışlar; ve Leeds Tekstil ve Renk Enstitüsü Tekstil Malzemeleri ve Teknolojisi Profesörü Profesör Stephen J. Russell.

ITMA Tekstil Renklendiricileri ve Kimyasalları Forumu 2011’den beri düzenlenen Tekstil Renklendiricileri ve Kimyasalları Forumu, Güney Asya, ZDHC Vakfı Direktörü Bay Prasad Pant ve Mikrofiber Konsorsiyumu (TMC) Kurucu Ortağı ve İcra Direktörü Bayan Sophie Mather tarafından ortak bir açılış konuşması yaptı.Önde gelen endüstri uzmanları, sürdürülebilir tekstil inovasyonu üzerine ITMA forumlarında açılış konuşmalarını yaptılar.

Tekstil Atık Suyu: Üretim Sırasında Mikrolif Kaybını Ele Alma sunumu, üretim ve tüketici kullanımı sırasında giysilerden dökülen liflerin etkisine odaklanıyor. Mikro lifler çevresel bir tehlike olarak işaretlendi ve sunum yapan kişiler, atık suda lif parçalanmasıyla ilgili iki kuruluş tarafından ortak projeden elde edilen önemli bulguları paylaştılar. Sunum yoluyla, çeşitli paydaşları sürdürülebilir bir üretim değer zincirine doğru işbirliği yapmaya teşvik için davet ettiler.

Bay Pant, Tekstil Kimyası diplomasına ve tekstil işleme, boyalar ve yardımcı maddeler üretimi, pazarlama ve kimyasal yönetim sistemleri uygulamasında 30 yıllık deneyime sahiptir; Bayan Mather ise sürdürülebilir yenilik konusunda bir düşünce lideridir ve giyim endüstrisinde mikro elyaf salımına ilişkin endüstri zorluğunun üstesinden gelmek için yenilikçi düşünce ve ağ getirir.
Forumda öne çıkan bir tartışma, Fashion for Good (FFG) liderliğindeki Dekarbonizasyon Fırsatının Kilidini Açmak adlı panel tartışmasıdır. FFG İnovasyon Müdürü Bayan Jana van den Bergen’in moderatörlüğünü yaptığı oturum, etki azaltma fırsatlarını haritalandıracak ve FFG’nin D(R)YE Geleceğin Fabrikası Projesi’ne odaklandı. Proje, teknolojilerini doğrulamak için sektördeki önemli oyuncuları ve ön terbiye ve renklendirmede birkaç yenilikçiyi bir araya getirdi.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Reklam
Control Union, 100 Yıllık Deneyimini, Tekstil Laboratuvarı CUTEXLAB ile Taçlandırdı
“Tekstil sektöründe ürünlerin kalitesini, kullanılan malzemenin kalitesi ve sağlamlığı belirlemektedir. Bu durum ise birçok özelliğe ait farklı değerlerin ölçülmesi ve...
Tekstil Makina ve Aksesuar Sanayicileri Derneği Başkanı Adil NALBANT; “ITM’24 Fuarını, Tekstil Sektörünün Son Teknolojilerinin En İyi Şekilde Sergilenebildiği Önemli bir Etkinlik Olarak Görüyoruz”
“ITM Fuarları, tekstil makine teknolojileri alanındaki dünyada sayılı fuarlardan bir tanesi olmayı başarmıştır. ITM, ülkemizin konumu itibariyle yurtdışından potansiyel müşterilerin...
Avusturya merkezli Lenzing Grup, dünyada 9 üretim tesisiyle tekstil sektörü için çevreye duyarlı selülozik elyaflar üretiyor.
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tekstil sektöründe sorumlu üretim teknolojilerine olan talep artıyor. Çevreye duyarlı elyaf üretiminde dünyanın öncü şirketlerden...
Uluslararası İstanbul İplik Fuarı, 20’nci kez kapılarını açtı.
Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 22-24 Şubat’ta düzenlenen fuar, 750’in üzerinde marka, firma ve firma temsilciliği katılımı ile kapılarını açtı....
EmirTrans Yönetim Kurulu Başkanı Aykon Yılmaz;“SEKTÖRÜMÜZDE İZ BIRAKAN İŞLER YAPIYORUZ”
EmirTrans Tekstil Sublimasyon Dijital Baskı Kağıtları A.Ş., FESPA Eurasia 2023’te kaplamalı ve kaplamasız dijital süblimasyon baskı kâğıtları ve koruma kâğıtları...
Futuretex İstanbul Kumaş Tasarım Yarışması’nın kazananları belli oldu;Katma değerli ihracatın ‘anahtarı’ tasarımda…
Türk tekstil sektörü, Ticaret Bakanlığı himayelerinde Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinasyonunda İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından düzenlenen,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ