Reklam
Reklam

HOMETEX 2022 Ev Tekstili ve Aksesuarları fuarı, yoğun ziyaretçi akınına uğradı.

HOMETEX 2022 Ev Tekstili ve Aksesuarları fuarı, yoğun ziyaretçi akınına uğradı.
  • 19.05.2022
  • 861 kez okundu
Reklam
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, fuar kapsamında düzenlenen açılış kokteylinde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin üretim zenginliğini görmek, Türkiye’nin tekstilde geldiği üretim gücünü hissetmek için bu fuarı gezmek yeterli. Bir izlenim bile yeterli. Çünkü tekstil sektörü, bizim geleneksel olarak çok güçlü olduğumuz bir sektör.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TETSİAD) ev sahipliğinde, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki Küresel Fuarcılık AŞ’nin (KFA) organizasyonu, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) da destekleriyle Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılış kokteyli yoğun katılımla gerçekleştirildi.  
Türkiye’nin tekstilde geçmişten gelen bir gücü olduğuna işaret eden Bilgin, “Hatırlayalım, imparatorlukta dünyanın birinci ipek üreticisi Türkiye ve onun merkezi de Bursa. İstanbul Kapalıçarşı’sı, dünyanın en büyük fuar alanı. Yüzyıllar boyunca böyle olmuş. Şimdi Türkiye yeniden gücünü toparlıyor. Nereden toparlıyor? Türkiye üretimden toparlıyor. Üretim gücüyle toparlıyor.” diye konuştu.
 
“TÜRKİYE, İŞÇİLERİNİN, EMEKÇİLERİNİN, MÜHENDİSLERİNİN VE GİRİŞİMCİLERİNİN ALIN TERİYLE YÜKSELİYOR”
 
Türkiye’nin; işçilerinin, emekçilerinin, mühendislerinin ve girişimcilerinin alın teriyle yükseldiğini ve bir önceki ay Türkiye sanayisinin yüzde 13’ün üzerinde büyüdüğünü belirten Bilgin, şunları kaydetti: “Şimdi yine açıklandı rakamlar… Türkiye sanayisi yüzde 9’un üzerinde büyümeyi gerçekleştirdi. Dolayısıyla ‘Türkiye’nin gücü nereden geliyor? Türkiye nasıl ayakta duruyor?’ diye soranlara, Türkiye üretim gücüyle ayakta duruyor. Üretim gücü hızla gelişiyor. Düşünün, Türkiye ayda 20 milyar doların üzerinde ihracat yapıyor. Türkiye, günde 2 milyar dolarlık ihracatı geçen bir ülke oldu. Dolayısıyla konjonktürel sorunlarımız var. Enflasyon var. Salgın hastalığın meydana getirdiği problemler var. Onun maliyeti var. Dünyada bu maliyetin meydana getirdiği çöküntüler var. Batılı ülkeler, gelişmiş ülke denilen ülkelerin hepsi dökülüyor. Üretim zincirleri kopmuş, onların yansımaları var. Dövizdeki dalgalanmaların yansımaları var. Dahası enerji fiyatlarındaki olağanüstü sıçramaların meydana getirdiği enflasyon üzerindeki yansımalar var. Ama bütün bunları aşmaya kararlıyız. Nereden aşacağız, nasıl asacağız? Türkiye’nin üretim gücüyle aşacağız. Tekstilcilerimizin üretim gücüyle aşacağız.”
 


“TÜRK TEKSTİLİ DÜNYANIN BÜTÜN PAZARLARINA GİRMEYE HAZIR BİR SEKTÖRDÜR”
 
Vedat Bilgin, tekstil sektörünün Türkiye için çok önemli olduğunu ve sektörün dış ticarete de önemli katkılar sunduğunu vurguladı.
 
“Dolayısıyla Türkiye asla karamsar olacak bir ülke değil. Türkiye’nin üreticilerine baktığımız zaman, Türkiye’nin fuarlarına baktığımız zaman, bu fuara baktığımız zaman karamsar olacak hiçbir nokta yok.” diyen Bakan Bilgin, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü üretimle yeneceğiz. Reel sektör herhangi bir kriz hissetmiyor. Finansal piyasalardaki dalgalanmalar, konjonktürün meydana getirdiği sorunlar aşılacak sorunlardır. Türkiye bunu aşacak güçte olan bir ülkedir. Şunu belirtmek isterim; fuarlar aslında üretimle tüketimin bütünleştiği, buluştuğu yerlerdir. Uluslararası fuarlar da Türkiye’nin üretim gücünün, uluslararası pazarlara taşınacağı alanlardır. İşte bu fuar bizim dünyaya nasıl bir mesaj verdiğimizin bayrağını yükseltiyor. Türk tekstili, dünyanın bütün pazarlarına girmeye hazır bir sektördür. Bu bize gurur veriyor. Ben buradan bütün bu sürece katkı veren başta tekstilciler olmak üzere, bütün emekçilerimize, bütün mühendislerimize, desinatörlerimize teşekkür ediyorum.”
 
Bakan Bilgin, konuşmasının ardından fuar alanındaki stantları gezdi ve sektör temsilcileriyle bir süre sohbet etti.


 
“BU SEKTÖRDE BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR”
 
İTO Başkanı Şekip Avdagiç ise fuarın açılışında yaptığı konuşmada, ev tekstili sektörünün daha fazla ihracat potansiyeli olduğuna dikkati çekerek, “Sadece 3,5 milyar dolarlık bir ihracattan bahsetti TETSİAD Başkanımız. Böyle büyük bir fuar merkezinde böyle etkili fuar yapan bir sektörün 3,5 milyar dolarla yetinmesi asla mümkün olmamalı. Sizin önünüzde ben istirham ediyorum. Burada bir söz almak istiyoruz onlardan. Bir dahaki fuara kadar bunu en az ikiye katlamaları konusunda bir taahhütte bulunmalarını istiyoruz. Bu sektörde böyle bir potansiyel var. Böyle bir imkan var. Böyle bir irade var. Yani sektörün tüm paydaşlarıyla beraber inşallah iki sene sonra yapacağımız bu fuarda 6,5-7 milyar dolar ihracatı konuşacağınıza eminim.” ifadelerini kullandı.
 
Avdagiç, ayrıca fuarın sıkıntılı bir süreçten sonra tekrar yeni bir heyecanla başladığını belirterek, şunları kaydetti: “Öncelikle TETSİAD Başkanımız, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızla beraber inanılmaz bir iş birliği içinde bir süreç yürüttük. Daha evvelki o sıkıntılı yirmi beş yıl devam eden ama ciddi sıkıntılar yaşadığımız bir süreçten sonra bu fuar adeta köklerinden yeniden doğdu. Yeni bir logoyla, yeni bir isimle, yeni bir ruhla, yeni bir organizatörle yoluna devam ediyor. Ve bugün gerçekten çok başarılı bir sonucunu görüyoruz.”
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de 2021 yılından bu yana bu heyecanı tüm fuarlarda yaşadıklarını ve bu fuarların özellikle salgın sonrasında, Türkiye’ye duyulan teveccühün bir göstergesi olduğunu dile getirdi.
 
Fuarlarda müthiş bir coşku ve yabancı ilgisi olduğunu vurgulayan Gülle, “Uzun bir aradan sonra gerçekleştirilen fuardaki bu heyecan, bu coşku da bunun göstergesi. Geçen sene Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracatını gerçekleştirdik. Tekstil ve hazır giyim sektörümüzün payı 30 milyar dolar. Bunun yaklaşık yüzde 10’u ev tekstil sektöründe. Bu başarı büyük bir başarı. Allah’a çok şükür ki bu sene de iyi başladık. Nisan ayından nisan ayına, bir yıllık sürede ihracatımız 241 milyar dolar oldu. Cumhurbaşkanımız yılbaşında biliyorsunuz bize bir hedef verdi. 250 milyar dolar… Biz şu anda 240 milyar dolardayız. Görünen o ki inşallah hedefin üzerine gidiyoruz.”
 
Gülle, HOMETEX fuarının da ihracata çok önemli katkılar sağlayacağını ve ihracatçıları hedefe götürecek büyük rakamlara vesile olacağını sözlerine ekledi.
 
“SEKTÖRÜN BİRÇOK OYUNCUSUNU İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE BULUŞTURMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ”
 
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, fuarın, sektörün birçok oyuncusunu iş birliği içerisinde buluşturması açısından önemli olduğunu söyledi.
 
Bahçıvan, “Birlikten güç doğarın en güzel göstergesini bu vesileyle ortaya koymuş oluyoruz. Bu nedenle ‘ego sistem’ yerine ‘ekosistem’ mantığını öne çıkararak, böylesine bizim Türk toplumunda maalesef örneklerini çok fazla göremediğimiz bütünlük sergiledikleri için sektörün tüm oyuncularını canı gönülden kutluyorum. Böylesine bir birlik olduğu zaman da bereket, başarı mutlaka ki arkasından gelecektir.” dedi.
 
Fuarın yaklaşık çeyrek asırdır aralıksız olarak düzenlenmesinin de önemine değinen Bahçıvan, bunun da artık ev tekstili sektörünün kurumsallaştığının ve dünyaya açık, dünyayla rekabet edebilen bir sektör haline geldiğini göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.
 
“HOMETEX, DÜNYA EV TEKSTİLİ SEKTÖRÜNDE ADINDAN ÖVGÜYLE SÖZ ETTİRECEK”
 
TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram ise küresel salgın nedeniyle iki yıldır düzenlenemeyen fuarı, bu yıl yeniden gerçekleştirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.
 
195 ülkeye yıllık yaklaşık 3,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk ev tekstili sektörünün, kilogram başı ihracat değerini 8 doların üzerine çıkararak Türkiye’ye en fazla katma değer sağlayan, yerli ve milli bir sektörler biri olduğunu belirten Bayram, Türkiye’nin Çin, Hindistan ve Pakistan’la birlikte dünyanın en büyük ev tekstili tedarikçilerinden biri olduğuna dikkati çekti.
 
Bayram, “TETSİAD’ın ev sahipliğinde, KFA organizasyonu ve İTO’nun da destekleriyle ‘Daha Güçlü ve Daha Katılımcı HOMETEX’ mottosuyla düzenlediğimiz bu fuar inanıyorum ki krizlerin fırsata çevrildiği bir fuar olacak. Tüm hazırlıklarımızı ‘yüzde 100 konfor, yüzde 100 memnuniyet’ sloganıyla yürüttüğümüz HOMETEX Fuarı gerek konsepti, gerek katılımcı ve ziyaretçi sayısı, gerekse vizyonu ile dünya ev tekstili sektöründe adından övgüyle söz ettirecek.” dedi.
 
BTSO Başkanı İbrahim Burkay da fuarın 26 yıldır düzenlendiğini ve bu istikrarın, ev tekstili sektörünün uluslararası öneme kavuşmasındaki en önemli faktörlerden biri olduğunu dile getirdi.
 
İbrahim Burkay ; “İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Fuar Merkezi gerçekten müthiş bir salon dizaynı yapmış burada. Gerçekten harcanan paralar kuruşu kuruşuna yerine gitmiş Şekib Başkanım, ellerine sağlık. Hem meclis üyelerimize, hem de oda üyelerimize ben teşekkür ediyorum. Gerçekten buraya yapılan yatırım bu ülkeye yapılan yatırım demektir. Üretmek tek başına yetmiyor bunu satmamız lazım. Pazarlama faaliyetlerinin en önemli unsurlarından bir tanesi de fuar organizasyonları ve şükürler olsun Türkiye’nin en önemli fuar organizasyonlarının gerçekleştirdiği mekanda İstanbul Fuar Merkezi. Fuarımıza destek olan katkı koyan tüm sektördeki katılımcıları canı yürekten tebrik ediyorum.”  Dedi.

Reklam
Uluslararası İstanbul İplik Fuarı, 20’nci kez kapılarını açtı.
Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 22-24 Şubat’ta düzenlenen fuar, 750’in üzerinde marka, firma ve firma temsilciliği katılımı ile kapılarını açtı....
EmirTrans Yönetim Kurulu Başkanı Aykon Yılmaz;“SEKTÖRÜMÜZDE İZ BIRAKAN İŞLER YAPIYORUZ”
EmirTrans Tekstil Sublimasyon Dijital Baskı Kağıtları A.Ş., FESPA Eurasia 2023’te kaplamalı ve kaplamasız dijital süblimasyon baskı kâğıtları ve koruma kâğıtları...
Futuretex İstanbul Kumaş Tasarım Yarışması’nın kazananları belli oldu;Katma değerli ihracatın ‘anahtarı’ tasarımda…
Türk tekstil sektörü, Ticaret Bakanlığı himayelerinde Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinasyonunda İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından düzenlenen,...
ZIMMER AUSTRIA, Hannover Domotex 2024’te En Son Yeniliklerini sergileyecek…
Dijital tekstil ve halı baskısında çığır açan ZIMMER AUSTRIA, en son gelişmelerini Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenecek olan  Domotex 2024 fuarında...
Saurer, Domotex 2024 Fuarında Halı Sektörüne Yönelik Çözümleri ile Ziyaretçilerini Bekliyor…
Zemin kaplama sektörünün profesyonelleri, 11-14 Ocak 2024 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenecek uluslararası Domotex ticaret fuarında bir araya gelecek....
SMARTEX’ten Yapay Zeka Teknolojisine Sahip Sürdürülebilirlik Çözümleri
“Bu bizim Sustainability Talks İstanbul 2023 Sempozyumuna ilk defa katıldığımız bir etkinlikti ve beklentilerimizi de ziyadesi ile karşıladı. Gelecek yıl...
“Hazır giyim sektörü yeni iş birlikleri  için sağlam temeller attı”
16.İstanbul Hazır Giyim Konferansı kapsamında yaklaşık 1500 ikili iş görüşmesi yapıldı Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından düzenlenen 16. İstanbul...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ