Reklam
Reklam

ENTA Mühendislik; Fas’tan Moğolistan’a kadar 28 ülkeye çevre mühendislik projeleri ihraç ediyor…

ENTA Mühendislik; Fas’tan Moğolistan’a kadar 28 ülkeye  çevre mühendislik projeleri ihraç ediyor…
  • 11.06.2022
  • 118 kez okundu
Reklam
“150’den fazla tekstil atıksu arıtma tesisine ilave olarak petrokimya, gıda, entegre ağaç, kimya, deri, maden, ilaç, deterjan, kâğıt ve metal kaplama gibi farklı endüstrilerde deneyimimiz var. Bu zamana kadar 400’den fazla endüstriyel atıksu arıtma tesisi yapmış bulunmaktayız. Bu tesislerde günlük yaklaşık olarak 3,5 milyon m3 su arıtılmaktadır”

ENTA Mühendislik Genel Müdürü
Sn. Mehmet Yüceyurt ile Tekstil News dergimiz adına bir söyleşi gerçekleştirdik.

Tekstil News: ENTA Mühendislik Firmasını daha yakından tanıyabilir miyiz? ENTA Mühendislik çevre konusunda hangi hizmetleri sunmaktadır?
Mehmet Yüceyurt: 1994 yılında Zincirlikuyu’da 2 kişi ile
faaliyete başladığımızdan bugüne kadar Türkiye’de ve dünyada 28 ülkede en çok iş yapan firmalardan biri olarak 600’den fazla arıtma tesisi kurduk. Türkiye’de ve yurtdışında, suyun olduğu bütün uygulama alanlarında, özellikle endüstriyel ve
evsel atıksu arıtma ile atıksu geri kazanımı, içme suyu hazırlama ve yüksek kalitede spesifik su hazırlama konularında faaliyet göstermekteyiz.
Bu bağlamda laboratuvar deneylerinden başlayarak, arıtılabilirlik çalışmaları, proje tasarımı, eğitim, arıtma ekipmanı imalatı ve temininden anahtar teslimi tesis kurmaya ve arıtma tesislerinin işletmesini yapmak dahil, oldukça geniş bir kapsamda hizmet vermekteyiz.

Tekstil News: ENTA Mühendislik ‘in yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki durumu nedir?

Mehmet Yüceyurt: 28 ülkede 600’den fazla referansımız bulunuyor. Fas’tan Moğolistan’a kadar 28 ülkeye mühendislik ihraç ediyoruz. Bu bölgelerde devam eden projelerimiz var. Pakistan, Özbekistan, Katar, Azerbaycan ve Irak’ta ofislerimiz bulunmakla birlikte 6 yıl içinde ihracat yaptığımız ülke sayısını 14’ten 28’e çıkardık.
İşimizin doğası gereği her gün yeni pazar arayışımız ve çalışmalarınız devam ediyor. Bu zamana kadar çalışmadığımız çok sayıda ülkeye de çözümlerimiz ile birlikte tekliflerimizi sunmaya devam ediyoruz.
Bununla birlikte bu zamana kadar göstermiş olduğumuz büyüme eğrisi ile birlikte mevcut finansal koşulları da göz önünde bulundurarak temkinli ve emin adımlarla ilerlemeyi tercih etmekteyiz.
Tekstil News: 28 ülkede 600 proje bitirmişsiniz. Bu gerçekten büyük bir başarı? Bunu nasıl sağladınız?
Mehmet Yüceyurt: 100 kişiyi aşan araştırmacı, yenilikçi, uzman teknik altyapımız ve profesyonel yönetim kadromuz ile çevre teknolojilerinin uygulamalarında yüksek kalitede hizmet sunmaktayız.  Mevcut koşullara ve yapıya uygun teknik çözümler üretebilme ve her düzeydeki projede yöntemsel doğruluk ve optimal çözüm üretme titizliğimiz bizi arıtma sektörünün öncü kuruluşlarından biri konumuna getirmiştir.
2.000 m2 üretim tesisimiz, deneyimli tedarikçilerimiz ve dünya standardında gelişmiş teknoloji ve iş güvenliği etiğine sahip hizmet anlayışımızla çeyrek asırdır sektörde kalite ve müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutuyoruz.
ENTA olarak yaptığımız çalışmalar, atıksuların arıtılabilirlik ve
pilot çalışmalarından başlar, dizayn ve projelendirme sonrasında üretim sürecinin tamamlanmasıyla, sahada montaj ve tesisi devreye alma ile son bulur. Bahsi geçen adımlar, farklı atıksu kaynakları için farklı çözüm ihtiyaçları doğurur. Firma olarak bu çözümleri üretme kabiliyetini çeyrek asırda biriktirmiş olmakla birlikte her projemizde daha iyi olma gayesi ile çalışmaktayız.

Tekstil News: Son zamanlarda temiz su konusu çok daha önemli sorunlardan biri haline geldi. Ve su kirlenmesinde en büyük sorunu Tekstil Fabrikaları oluşturduğu ortaya çıkmaktadır. Bu konuda ENTA Mühendislik olarak Tekstil Boyahane firmalarına yönelik özel projeleriniz var mı?


Mehmet Yüceyurt: Sanayiler ile, üretimlerinden kaynaklanan atık suların artırılarak yeniden doğaya kazandırılmasıyla birlikte üretimlerinde kullandıkları suyun arıtılıp üretimlerine geri kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. 150’den fazla tekstil atıksu arıtma tesisi referansımız bulunuyor. Önceleri, firmalar sadece şebeke ya da kuyu suyu kullanımı birim maliyetleri ile karşılaştırılmaları sonucunda atıksu geri kazanım tesisi yapıp yapmamaya karar
verirken, ülkesini seven ve doğaya verdiği etkiyi minimuma indirmeyi önemseyen vizyoner firmaların da önderliği ile ülkemizde de atıksu geri kazanım tesisleri yapılmaya devam ediyor.
Özellikle tekstil endüstrilerinde atıksuyun geri kazanımı kendilerine özgü çözümler gerektirmektedir. 2000’li yılların başlarında başladığımız AR-GE çalışmalarımız neticesinde bünyemizde bulunan pilot tesisler ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde analiz edip en optimum çalışmayı sunma kapasitesine sahibiz.

Türkiye’de ve yurtdışında kurmuş olduğumuz atıksu geri kazanım tesisleri ile de AR-GE çalışmalarımızı, gerçek ölçekli olarak defalarca kanıtlama fırsatı bulmuş olduk. Yurt içi ve yurt dışında yapmış olduğumuz geri kazanım tesislerinde yılda 5 milyon m3 su geri kazanılmaktadır.

Tekstil News: Türkiye’de su arıtma, özellikle endüstriyel atık sular konusunda zorlandığınız bir konu var mıdır?

Firmamız, endüstriyel atıksu konusundaki deneyimi ile diğer arıtma firmalarından ayrılmaktadır. Bu zamana kadar 400’den fazla endüstriyel atıksu arıtma tesisi yapmış bulunmaktayız. Bu tesislerde günlük yaklaşık olarak 3,5 milyon m3 su arıtılmaktadır. Tekstil endüstrisine ilave olarak organize sanayi bölgelerinde, petrokimya, gıda, entegre ağaç, kimya, deri, maden, ilaç, deterjan, kağıt ve metal kaplama gibi farklı endüstrilerde deneyimimiz var.

Farklı endüstriler farklı karakterizasyonda atıksu oluşturur. Farklı atıksu karakterizasyonları da kendilerine özgü çözümler gerektirir. Bu kadar farklı endüstride bu kadar fazla sayıda endüstriyel atıksu arıtma tesisi yapınca zorlanmanın tersine uzmanlık alanı oluşturmuş oluyoruz.

Tekstil News: ITM’22 Fuarına
katılıyorsunuz? Hangi proje veya hizmetlerinizi bu fuarda sunmak istiyorsunuz?

Mehmet Yüceyurt: Tekstil firmalarının üretimlerinden kaynaklanan atıksuların arıtılması ve arıtılan atıksuyun sonrasında geri kazanılarak üretimlerinde tekrar kullanılmasına yönelik çalışmalarımızı sunmak istiyoruz.
Belirtmiş olduğumuz gibi özellikle tekstil endüstrisinde 150’den fazla
referansımız bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışında da son yıllarda yaptığımız geri kazanım tesisleri ile edindiğimiz
deneyimle tüm dünyada atıksuyun geri kazanımı konusunda da hizmet
vermeye devam etmek istiyoruz.

DCIM\100MEDIA\DJI_0002.JPG

Tekstil News: Yeni yatırımlar noktasında eklemek istedikleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Mehmet Yüceyurt: Sürekli değişen dünya gündemini de takip ederek mevcut ekonomik koşullar içerisinde sürekli insana yatırım yapıyoruz. Özellikle genç nüfusumuzdan kaynaklanan insan kaynağımızı, sektörümüze kazandırmaya devam edeceğim. Firmamız bünyesinde yeni birimler oluşturarak istihdam oluşturacağız. ENTA Arıtma Sistemleri olarak; en modern, yenilikçi ve dinamik bir ekiple, sahip olduğumuz tecrübelerimizi, özellikle yurtdışında daha fazla ülkeye taşıyarak, ihracatımızı arttırmak istiyoruz.

Ülkemizi, yurtdışında en doğru şekilde temsil ediyoruz ve müşterilerimizin çözüm ortağı olmaya da devam edeceğiz.

Reklam
IGM 2022 ve SIGN istanbul Fuarları ; 08-11 Eylül 22′ de Konfeksiyon ve Baskı Sektörlerini Bir Araya Getiriyor
Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası konfeksiyon makineleri fuarı olan IGM 2022 İstanbul 27. Uluslararası Konfeksiyon Makine, Yedek Parça ve Yan...
MERT DİJİTAL; ITM 2022’de ATEXCO DİJİTAL BASKI MAKİNALARI İLE KOMPLE ÇÖZÜMLER SUNDU
Mert Dijital Genel Müdürü Ender Yılmaz Bey’i ITM’22 Fuarında stantlarında ziyaret ettik. Ender Yılmaz “ Mert Dijital olarak uzun zamandır...
14.sü  DÜZENLENECEK OLAN CAITME 2022 FUARINA 70 TÜRK FİRMASI STANDLI KATILIYOR
CAITME Fuarı Türkiye Temsilcisi Zed Expo Yönetici Ortağı Kerim Arslan “7 – 9 Eylül 2022 tarihleri arasında  organize edeceğimiz ve...
Tekstil Teknoloji Liderlerini Buluşturan ITM 2022 Fuarı’nda Rekor Satış  5 Günde 1,5 Milyar Euro’nun Üzerinde İş Hacmi Oluştu
3 yıllık aranın ardından dünyada düzenlenen ilk büyük uluslararası tekstil makineleri fuarı olan ITM 2022, tekstil teknoloji liderlerini 5 gün...
Wiser Tech’ten yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler
ITM’22  Fuarında Wiser Ailesinin ilk üyesi WOX makinesini sergilediklerini ve beklentilerin üzerinde ilgi gördüklerini  vurgulayan Wiser Tech Kurucu Ortağı Fuat...
Lidya Grup, FESPA Global Print Expo 2022’ye katıldı
Lidya Grup Dijital Deneyim ve Eğitim Üssü’ne, global markalardan iş birliği teklifi geliyor . Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup,...
TEKSTİL MAKİNA İHRACATI 1 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR
Kapasite artışlarıyla birlikte ihracat rakamlarını artıran tekstil makineleri sektörü, 2023 için belirlediği 1 milyar dolarlık hedefe 2021 yılında yaklaştı. Sektör...
Tekstil Makinelerinin Kalbi ITM 2022 Fuarında  Atacak…
3 yıllık aranın ardından düzenlenen ilk büyük uluslararası tekstil makineleri fuarı olan ITM 2022 başladı. Tekstil teknoloji liderlerinin dünya lansmanlarını...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ