Reklam
Reklam

ELTEKSMAK ; ITM’22 FUARINDA SON SİSTEM MAKİNALARI İLE YER ALIYOR

ELTEKSMAK ; ITM’22 FUARINDA SON SİSTEM MAKİNALARI İLE YER ALIYOR
  • 11.06.2022
  • 274 kez okundu
Reklam

“ITM Fuarları bizim için en verimli geçen fuarların başında geliyor. Pandemi sonrasında bu fuarın yoğun ilgi göreceğini düşünüyoruz. Bu seneki fuara yeni geliştirdiğimiz ve düşük maliyetle yüksek performansı yakaladığımız POSLU GEN4 marka RAM ve piyasada çok tutulan ve yaygınlaşan ELNINO marka TAMBLER makinamızla katılacağız” diyen Elteksmak Pazarlama Müdürü Sn. Emrah Poslu ile Tekstil News Dergimiz adına bir röportaj gerçekleştirdik. Elteksmak firmasını Emrah Bey’in dilinden daha yakından tanıyalım…

Tekstil News: ELTEKSMAK’ın kuruluşu ve ortaklık yapısından bahseder misiniz?

Emrah Poslu: Elteksmak, Mehmet Poslu önderliğinde resmi olarak 1995 yılında faaliyetlerine başladı. Kendisinin uzun seneler tekstil işletmelerinde çalışmış tekstil boya ve baskıyı iyi bilen birisi olması yanında ikinci jenerasyon olarak işin başına geçen oğulları Eyüp Poslu, Ekrem Poslu ve Emrah Poslu’nun makine, elektronik ve uluslararası ticaret alanlarında eğitim almış olmaları firmanın sağlam temeller üzerine oturmasını sağladı. Profesyonel kadroların da katılımı ile tamamen kurumsallaşan firmamızın Denizli’de yerel olarak başlayan serüveni 27.Yılımızı idrak ettiğimiz bu yıl 27.000 m2 üretim merkezi, en yüksek teknolojiye sahip üretim ekipmanları ve beş kıtada çalışan yüzlerce makine ile bir dünya markası olma yolunda devam etmektedir.

Tekstil News: ELTEKSMAK’ın kardeş firmaları var mı?


Emrah Poslu: Kardeş firmalarımız Polo Otomasyon ve Polo Technic sayesinde ‘’ kontrol elimizde’’ sloganımızı gerçekleştiriyoruz. Makinalarımız ile ilgili tüm otomasyon, yazılım ve bunlarla ilgili servis ve yedek parça temini konularını sağladıkları gibi alanlarında uzmanlaşmış olmaları ve yenilikleri yakından takip etmeleri makinalarımızdaki teknolojinin her zaman güncel olmasını temin etmektedir.
Diğer bir grup kuruluşumuz olan MATIAS A.Ş. ise Özbekistan Taşkent şehrinde ofisi bulunan, Türki ve Rusça konuşulan ülkelere Elteksmak makinaları yanında yerli ve yabancı diğer bazı değerli firmaların makinalarını da pazarlayıp satan ve proje bazlı çalışabilen bir mümessillik firmasıdır. Bir elimizin bu ülkelerde olması müşteri memnuniyeti açısından çok önemli.

Tekstil News: ELTEKSMAK’ın üretim pörtföyünde hangi makine & markalar var?


Emrah Poslu: Elteksmak uzun yıllardır tecrübe kazanıp uzmanlaştığı kurutma teknolojileri ile ilgili makinalar üretmektedir.Bunlar üçüncü ve dördüncü jenerasyonunu ürettiğimiz POSLU GEN3 ve POSLU GEN4 ram makinanaları, ELNINO ve ELMEGO X kontinü tambler kurutma makinaları, AIRELAX bantlı kurutma makinası ve VAPORESSO baskı sonrası buharlama ve fikse makinalarıdır. Ayrıca bu makinaların aksesuarı olarak veya tek başına pazara sunduğumuz yüksek sıkma basınçlı fularlarımız müşterilerimize kazandırdığı büyük enerji tasarrufu nedeniyle rağbet görmektedir. Ayrıca firmamız son yıllarda ürettiğimiz 4200 mm eninde poliester halı baskı veya boya sonrası terbiye hatları ile ilgili en önemli ve tercih edilen üreticilerden biri konumuna gelmiştir.

Tekstil News: Makinalarınızın kullanım alanları ve muadillerine göre avantajları nelerdir?


Emrah Poslu: Kullanım alanları ile ilgili özellikle kontinü tambler makinalarımızdan bahsetmek istiyorum. Çıkış noktaları havlu, örgü kadife gibi havlı kumaşların havlarını kabartıp bu kumaşlara mükemmel bir tutum vermek olan bu makinaların günümüzde değişen moda, üretim sistemleri ve tüketici istekleriyle beraber kullanım alanları çok çeşitlenmiştir. Örnek vermek gerekirse bugün sattığımız tambler makinalarının önemli bir bölümü kumaş üzerindeki hav, toz gibi artıkların temizliği için kullanılmaktadır. Bu temizlik işlemi özellikle dijital baskı öncesinde yapılıp kumaş üzerinde kalan havlar nedeniyle oluşan rötuş problemi ortadan kaldırılmaktadır veya bazı şardonlu kumaşlarda tüketiciye büyük problem yaratan şardon tozlarının bertaraf edilmesinde kullanılmaktadır. Bir başka örnek vermek gerekirse günümüzde moda olan Tencel kumaşların üretimindeki defibrilasyon aşamasında kullanılıp kumaş yüzeyinin tertemiz kumaş tutumunun mükemmel olması sağlanmaktadır.Günümüz rekabet koşullarında tüketiciyi memnun etmek zorlaşmakta bu durum da üreticiyi kaliteyi her yönden arttırmakla ilgili baskı altına almaktadır. Günümüz tüketicisi artık giydiği gömleğin , bluzun vs. dökümlü, tuşesinin mükemmel olmasını istemektedir; beyaz atletinin üzerine giydiği eşofman üstünün atletini kirletmemesini istemektedir. Bunun neticesinde tambler makinaları kaliteye dönük makinalar olarak işletmelerin olmazsa olmaz makinaları sınıfına girmeye başlamıştır.
Tambler makinalarımız üst giyim , ev tekstili, örgü, dokuma, denim gibi tekstilin aklımıza gelen hemen hemen tüm alanlarıyla ilgili müşterilerimizde çalışmaktadır.

Elteksmak Avrupa’da bu makinaları üreten sayılı firmalardan biridir ve bu konudaki 27 yıllık tecrübesi ile bu makinaların üretim odaklı olan çok kabinli tipini ve tuşe odaklı olan monoblok tipini üretebilen hatta gerektiğinde bu iki tip makinayı kombin edebilen dünyadaki tek üreticidir. Elmego X modelimiz altı kabine kadar üretebildiğimiz kurutma ve üretim kapasitesi çok yüksek olan makinamız, ELNINO modelimiz ise adından da anlaşılacağı üzere istenilen tuşe veya efektin en üst düzeyde alınabildiği makinamızdır. Ürettiğimiz diğer makinaların yani ram, bantlı Kurutma ve baskı sonu buharlama makinalarının herkes tarafından bilinen kullanım alanlarını anlatmaya kalkarsam okuyucuya saygısızlık etmiş olurum diye düşünüyorum.

Tekstil News: Makinalarınızda doğaya ve çevreye duyarlı sistemler var mı? Daha az enerji ve verimlilik konusunda çalışmalarınız var mı?


Günümüz teknolojisi zaten bu yönde ilerleme kaydetmektedir. Bu konuda kendini geliştiremeyen üreticilerin ayakta kalma şansı yoktur. İşletmelerin üretim maliyetlerinde kontrol edemedikleri konuların başında enerji maliyeti gelir. Devamını getirirsek bir motorun çalışma ömrü boyunca satın alma maliyeti toplam maliyetinin içinde %1’lik bir pay tutmaktadır. Bu durumun bilincinde olarak makinalarımızda verimlilik sınıfı en yüksek motorlar kullanılmaktadır. Tüm motorlarımızın inverter kontrollü olması da enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca otomasyonla ilgili kullandığımız diğer ekipmanlar da en üst segment markalar arasından seçilmektedir. Enerji tasarrufu sadece kullanıcının tasarruf etmesi değil aynı zamanda doğaya daha az karbondioksit salınımı anlamına gelir. Gaz ısıtmalı makinalarımızda kullandığımız brülörler de en yüksek kalitede brülörler olup makinalarımızın mükemmel hava dağılım sistemleriyle, kuvvetli izolasyonlarıyla ve kullandığımız baca nem kontrol sistemleriyle birleştiğinde hatırı sayılır bir enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Ayrıca tekrar tambler konusuna geri dönersek bu makinalarımız kumaşlara mekanik olarak istenilen tuşeyi verdiklerinden yumuşatıcı olarak verilen kimyasal miktarını %75 oranında azaltmakta ve doğanın daha az kirlenmesine katkıda bulunmaktadırlar.
Daha önce bahsettiğim ve büyük rağbet gören yüksek basınçlı fularlarımız ise kumaştaki su miktarını kumaş cinsine göre %40 -50‘lere düşürmekte ve bu durum da buharlaştırma enerjisinde büyük tasarruf sağlamaktadır.

Tekstil News: Türkiye’de artık Boya, Terbiye/Finishing alanında her çeşit makine Avrupa kalitesinde üretiliyor. İşçilik ve maliyet konusunda da Avrupa’ya göre daha avantajlıyız. İhracat konusunda bu bizim için avantaj sağlıyor mu?


Emrah Poslu: Öncelikle belirtmeliyim ki boya ve terbiye makinaları konusunda Türk üreticiler çok önemli bir konuma geldiler. Sadece Türkiye’de değil yurtdışındaki bir çok pazarda da rekabet büyük ölçüde Türk makinaları arasında olmaktadır. Hatta daha ileri gidersek yurt dışında Türk makinalarına gösterilen ilgi Türkiye’de gösterilen ilgiden de fazladır. Daha önce büyük ölçüde fiyat cazibesi nedeniyle ilgi gösterilen Türk makinalarının artık kaliteleri ve teknik özellikleri de ön plana çıkmaktadır.
Avrupa makinalarıyla Türk makinaları arasında belli da bir fiyat farkı olduğu doğrudur. Fakat başka bir gerçek de bir çok Avrupalı firmanın çeşitli yollarla fiyatlarını düşürmek zorunda kalmış olmalarıdır. Bundan sonraki hedef bu fiyat farkını daha da aşağıya çekmek olmalıdır ve yakalanan bu ivmenin devam ettirilmesi ile bunun gerçekleşeceğine inanıyorum.


Tekstil News: İhracaat yapıyor musunuz? Hedef pazarlarınız hangi ülkeler?


Emrah Poslu: 2021 yılında üretimimizin yüzde altmışını yurt dışı pazarlara sattık. Tekstil ile ilgili tüm ülkeler hedef pazarlarımız halindedir.

Tekstil News: Pazarlama ve yurt dışı satış kanallarınız hakkında bilgi verir misiniz? Emrah Poslu: Daha önce söylediğim gibi Türki ve Rusça konuşulan ülkelerdeki pazarlama ve satış faaliyetlerimizi grup firmamız MATIAS A.Ş. kanalıyla Özbekistan merkezli olarak gerçekleştirmekteyiz. Türkiye ve diğer ülkelerle ilgili faaliyetlerimiz ise sorumlusu oldukları ülkelerle ilgili büyük tecrübeye sahip bölge satış müdürlerimiz ve kendilerine bağlı olan ve titizlikle seçtiğimiz mümessillikler kanalıyla gerçekleştirilmektedir.


Tekstil News: ITM 2022 Fuarına katılacak mısınız? Hangi makinalarınızla yer alacaksınız? ayrıca Ar-Ge çalışmalarınız ve yeni makine projeleriniz var mı?

Emrah Poslu: ITM Fuarları bizim için en verimli geçen fuarların başında geliyor. Pandemi sonrasında bu fuarın yoğun ilgi göreceğini düşünüyoruz. Bu seneki fuara yeni geliştirdiğimiz ve düşük maliyetle yüksek performansı yakaladığımız POSLU GEN4 marka ram ve piyasada çok tutulan ve yaygınlaşan ELNINO marka tambler makinamızla katılacağız.
Çok kuvvetli bir Ar-Ge ekibimiz var. Yeni projeler dışında halen ürettiğimiz makinalarımız için de yeni artı özellikler katma adına devamlı çalışma ve araştırma içindeyiz. Rutin çalışmalarımız dışında müşterilerimizden gelen her türlü istek veya ihtiyaç bizim için birer Ar-ge konusu. En verimli Ar-Ge çalışmasının sahada yapılabileceğine inanıyoruz.

Reklam
IGM 2022 ve SIGN istanbul Fuarları ; 08-11 Eylül 22′ de Konfeksiyon ve Baskı Sektörlerini Bir Araya Getiriyor
Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası konfeksiyon makineleri fuarı olan IGM 2022 İstanbul 27. Uluslararası Konfeksiyon Makine, Yedek Parça ve Yan...
MERT DİJİTAL; ITM 2022’de ATEXCO DİJİTAL BASKI MAKİNALARI İLE KOMPLE ÇÖZÜMLER SUNDU
Mert Dijital Genel Müdürü Ender Yılmaz Bey’i ITM’22 Fuarında stantlarında ziyaret ettik. Ender Yılmaz “ Mert Dijital olarak uzun zamandır...
14.sü  DÜZENLENECEK OLAN CAITME 2022 FUARINA 70 TÜRK FİRMASI STANDLI KATILIYOR
CAITME Fuarı Türkiye Temsilcisi Zed Expo Yönetici Ortağı Kerim Arslan “7 – 9 Eylül 2022 tarihleri arasında  organize edeceğimiz ve...
Tekstil Teknoloji Liderlerini Buluşturan ITM 2022 Fuarı’nda Rekor Satış  5 Günde 1,5 Milyar Euro’nun Üzerinde İş Hacmi Oluştu
3 yıllık aranın ardından dünyada düzenlenen ilk büyük uluslararası tekstil makineleri fuarı olan ITM 2022, tekstil teknoloji liderlerini 5 gün...
Wiser Tech’ten yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler
ITM’22  Fuarında Wiser Ailesinin ilk üyesi WOX makinesini sergilediklerini ve beklentilerin üzerinde ilgi gördüklerini  vurgulayan Wiser Tech Kurucu Ortağı Fuat...
Lidya Grup, FESPA Global Print Expo 2022’ye katıldı
Lidya Grup Dijital Deneyim ve Eğitim Üssü’ne, global markalardan iş birliği teklifi geliyor . Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup,...
TEKSTİL MAKİNA İHRACATI 1 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR
Kapasite artışlarıyla birlikte ihracat rakamlarını artıran tekstil makineleri sektörü, 2023 için belirlediği 1 milyar dolarlık hedefe 2021 yılında yaklaştı. Sektör...
Tekstil Makinelerinin Kalbi ITM 2022 Fuarında  Atacak…
3 yıllık aranın ardından düzenlenen ilk büyük uluslararası tekstil makineleri fuarı olan ITM 2022 başladı. Tekstil teknoloji liderlerinin dünya lansmanlarını...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ