Reklam
Reklam

EmirTrans Yönetim Kurulu Başkanı Aykon Yılmaz;“SEKTÖRÜMÜZDE İZ BIRAKAN İŞLER YAPIYORUZ”

EmirTrans Yönetim Kurulu Başkanı Aykon Yılmaz;“SEKTÖRÜMÜZDE İZ BIRAKAN İŞLER YAPIYORUZ”
  • 15.01.2024
  • 114 kez okundu
Reklam

EmirTrans Tekstil Sublimasyon Dijital Baskı Kağıtları A.Ş., FESPA Eurasia 2023’te kaplamalı ve kaplamasız dijital süblimasyon baskı kâğıtları ve koruma kâğıtları çeşitlerinden oluşan ürün portföyü ile yerini aldı. Şirketin kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı Aykon Yılmaz Bey ile fuarın son günü bir röportaj gerçekleştirdik. Şimdi Aykon Bey’den Fespa Eurasia 2023 fuar değerlendirmesini, Dijital Tekstil Baskı Sektörünün bugünü ve geleceği hakkında görüşlerini Tekstil News Dergimiz ile paylaştı.

Tekstil News: Fuarı nasıl değerlendiriyorsunuz? Ziyaretçilerle görüşmeleriniz hangi konuları kapsıyor?

Aykon Yılmaz: Ekip arkadaşlarımızla birlikte bu yıl da Fespa Eurasia 2023 fuarında standımızda yerimizi aldık. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda müşterilerimizi ağırladık. Yeni müşterilerle iş bağlantıları ve kontratları yaptıklarımız da oldu. Bildiğiniz gibi FESPA Eurasia fuarında iki bölüm var, biri sign & reklam diğeri dijital tekstil baskı. Bizim alanımız dijital tekstil baskı tarafı olduğu için ziyaretçilerle dijital tekstilin geleceği, Türkiye’de almış olduğu pazar payı, bu pazar payının gelişmesini ve sektörün gelişmesini konuşuyoruz. Resesyon; ekonominin ve ticari işletmelerin birinci konusu. Ülkemiz de ilave olarak sizlerin de bildiği gibi on iki üç yıldır ciddi bir enflasyon yaşandı ve ardından gelen bir durağanlık var. Tekstil sektörü de bundan en fazla darbe alan, etkilenen sektör maalesef. Yapılan araştırmalara göre ticari işlerde %50’ye varan azalmalar var. Bizler de bunu hissediyoruz. Dünyadaki resesyon nedeniyle ihracatçı müşterilerimizin de ihracatları çok azaldı.

Tekstil News: Dijital tekstil baskısının konvansiyonel baskı sistemine karşı bu durumda bir avantajı yok mu?

Aykon Yılmaz: Tabii ki dijital tekstilin öne çıkmasının en önemli sebebi hızlı servis. Konvansiyonel yöntemlerle tekstil ürünlerinin hazırlanması uzun süreler alabiliyor. Oysa dijital baskı ile tasarım aşamasından işin hazırlanması ve müşteriye teslimi çok kısa süre alıyor. Tabii ki bunlar sektörün önünü açan ve geleceğini oluşturan faydalar. Zaman içerisinde dünyada fast-food yaygınlaşıyor. Hızlı tüketim yaygınlaşıyor. Bu doğrultuda biz geleceği tekstil dünyasında, dijital tekstilde görüyoruz.
Tekstil News: Yapay zeka alanında gelişmeler olurken, tekstilde de yapay zeka destekli tasarımlar ortaya çıkıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Tekstil News: Yapay zeka alanında gelişmeler olurken, tekstilde de yapay zeka destekli tasarımlar ortaya çıkıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Aykon Yılmaz: Kişiselleştirilmiş tasarımların yanı sıra şu anda dijital tekstilde ciddi anlamda yapay zekâ destekli tasarımlar gelişiyor. Bu konuda çalışmalar yürüten meslektaşlar da var. Uluslararası çalışmalar var. Büyük firmalar bu işi yapmaya çalışıyorlar. Türkiye’de de kendi imkânlarıyla çalışan Türk girişimciler var. Ekiplerinin bilgi birikimleriyle çok güzel işler geliştiriyorlar. Eminim bu doğrultuda tasarım öncelikli işler çıkacak ve ülkemiz de bu doğrultuda dünyada bu pastadan pay alacaktır.

Tekstil News: Emirtrans’ın süblimasyon transfer kâğıtlarını öne çıkaran özellikler nelerdir?

Aykon Yılmaz: Emirtrans’ın transfer kağıtlarını öne çıkartan en büyük unsur kalite. Tüm ürün gamımızı, kimyasallarımızı ve ham madde olarak kullandığımız baskı kâğıtlarımızın hepsini Avrupa’dan tedarik ediyoruz. Kendi geliştirmiş olduğumuz teknolojik know-how’u ve Ar-Ge birimimizle birlikte daha kaliteli ve çözüm odaklı üretim yapıyoruz. Bir firmayı güçlü kılan şey Ar-Ge’sidir, çalışma arkadaşlarıdır. Aynı ekiplerle, konusunda uzman arkadaşlarla çalışıyoruz. Emirtrans şu an 30 kişilik bir ekiple faaliyetlerini sürdürüyor. Araştırma geliştirme ekibinde 2 kişi çalışıyor.

Tekstil News: Süblimasyon Transfer kâğıtlarını hangi ebatlarda sunuyorsunuz? Ayrıca gramajın önemi nedir?

Aykon Yılmaz: Bizim 100 cm’den 325 cm ene kadar süblimasyon tranfsfer baskı kağıdı tedarikimiz var. Farklı gramaj, farklı kalitelerde farklı ürünleri kaplamalı ve kaplamasız olarak müşterinin isteğine göre tedarik edebiliyoruz. Ayrıca gramajın önemi taşıyıcılığından geliyor. Ne kadar yüksek gramaj olursa o kadar taşıyıcı oluyor. Ancak şu anda rekabetçilik ve daha hızlı çalışılması için daha çok ince gramajlara doğru yönelmeler var. Müşterilerimiz genelde ince gramajı tercih ediyorlar. Hem maliyet hem de hız için bu tercihler yapılıyor.

Tekstil News: Tekstil ve Dijital Baskı Sektörünün Geleceğini nasıl görüyorsunuz? Önümüzdeki yıllar için Aykon Yılmaz’ın ve Emirtrans’ın hedefleri nelerdir?

Aykon Yılmaz: Geleceğe ve tekstil sektörünün geleceğine her zaman umutla bakıyoruz. Sizin de bildiğiniz gibi beşikten-mezara kadar tekstil ürünleri kullanıyoruz. Ve ülkemizin de halen lokomotif sektörü tekstildir. Bu sektörde konfeksiyon ve hazır giyimi de dahil edersek ailesi ile birlikte 10 milyon insan bu işten ekmek yiyor. Emek yoğun ve diğer sektörlere göre ve katma değeri de yüksek bir sektör. Ben 46 yaşındayım. Ülkemizde ve dünya da hep olumsuz durumlar vardı. Hep sorunlar vardı ama hikâyeyi yazanlar her zaman için pozitif olan insanlar. Kötümser düşünmek bizleri hiçbir yere götürmez. Bugün büyük başarılar elde eden insanlar, dünyada hep olumlu düşünen insanlar olmuştur. Yani pozitif düşünerek, çalışarak, mücadele ederek, savaşarak dünyayı takip ederek kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Geleceğe, çocuklarımıza, arkadaşlarımıza güzel bir dünya bırakmak, güzel bir işletme bırakmak, güzel bir aile bırakmak; sektörümüzde iz bırakan işler yapmak istiyoruz.

Tekstil News: Yurtdışı fuarlara katılıyor musunuz? ve ihracat yapıyor musunuz?

Aykon Yılmaz: 2024 yılında hedeflediğimiz yurtdışı fuarlar bulunmaktadır. Özellikle Global Print Expo 2024 Amsterdam Fuarına standlı olarak katılmayı düşünüyoruz. Bunun yanında hedeflemiş olduğumuz dijital tekstil baskı sektörüne yönelik uluslararası fuarları yakın takibimize aldık. Emirtrans ulusal bir firma oldu. İstanbul İkitelli’de bir depomuz var. Bursa üretim yaptığımız merkezimiz, İstanbul bizim ana ticaret merkezimiz oldu. Yaklaşık 5 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunların hepsi Avrupa ülkesi. Tabii ihracatla ilgili hedeflerimiz, beklentilerimiz var. Geleceği orada görüyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Mücadelemiz devam edecek. Özellikle bu fiyat baskısından dolayı Hindistan, Mısır gibi ülkelere tekstil üretimi çok kaymaya başladı.

Tekstil News: Ortadoğu ve Afrika ülkeleri ihracat için hedef ülkeler mi?

Aykon Yılmaz: Türkiye’den üretimde ciddi anlamda özellikle Kuzey Afrika’ya, Cezayir, Mısır, Tunus gibi ülkelere kayış var. Büyük üretim grupları üretimlerini son bir yıl içerisinde ya döviz endeksli ya da politik sebeplerden dolayı Kuzey Afrika’ya kaydırdılar. Çin’de de şu anda navlun fiyatları düştüğü için onlar da rekabetçiler. Tekstilde, birçok konuda dünyanın her yerine saldırıyorlar. Çin firmaları şu anda buradalar ama yarın öbür gün dünyada ekonomi hızlandığı zaman yine kabuklarına çekiliyorlar. Yine burada biz bize kalıyoruz. Avrupalı üreticiler, lokal üreticiler kalıyor. O yüzden biz işimizi geliştirmeye bakıyoruz.

Reklam
Uluslararası İstanbul İplik Fuarı, 20’nci kez kapılarını açtı.
Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 22-24 Şubat’ta düzenlenen fuar, 750’in üzerinde marka, firma ve firma temsilciliği katılımı ile kapılarını açtı....
EmirTrans Yönetim Kurulu Başkanı Aykon Yılmaz;“SEKTÖRÜMÜZDE İZ BIRAKAN İŞLER YAPIYORUZ”
EmirTrans Tekstil Sublimasyon Dijital Baskı Kağıtları A.Ş., FESPA Eurasia 2023’te kaplamalı ve kaplamasız dijital süblimasyon baskı kâğıtları ve koruma kâğıtları...
Futuretex İstanbul Kumaş Tasarım Yarışması’nın kazananları belli oldu;Katma değerli ihracatın ‘anahtarı’ tasarımda…
Türk tekstil sektörü, Ticaret Bakanlığı himayelerinde Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinasyonunda İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından düzenlenen,...
ZIMMER AUSTRIA, Hannover Domotex 2024’te En Son Yeniliklerini sergileyecek…
Dijital tekstil ve halı baskısında çığır açan ZIMMER AUSTRIA, en son gelişmelerini Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenecek olan  Domotex 2024 fuarında...
Saurer, Domotex 2024 Fuarında Halı Sektörüne Yönelik Çözümleri ile Ziyaretçilerini Bekliyor…
Zemin kaplama sektörünün profesyonelleri, 11-14 Ocak 2024 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenecek uluslararası Domotex ticaret fuarında bir araya gelecek....
SMARTEX’ten Yapay Zeka Teknolojisine Sahip Sürdürülebilirlik Çözümleri
“Bu bizim Sustainability Talks İstanbul 2023 Sempozyumuna ilk defa katıldığımız bir etkinlikti ve beklentilerimizi de ziyadesi ile karşıladı. Gelecek yıl...
“Hazır giyim sektörü yeni iş birlikleri  için sağlam temeller attı”
16.İstanbul Hazır Giyim Konferansı kapsamında yaklaşık 1500 ikili iş görüşmesi yapıldı Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından düzenlenen 16. İstanbul...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ