Reklam
Reklam

CREORA Spandeks İplikler ile Ürünlerinize Değer Katıyoruz…

CREORA Spandeks İplikler ile Ürünlerinize Değer Katıyoruz…
  • 25.01.2022
  • 158 kez okundu
Reklam
Ttrioteks’in Genel Müdürü Erol Türkan

“Önümüzdeki aylarda Amerika’nın tekstil ürünlerinin Türkiye’den ithal etmeye başlayacağı yönünde. Buna bağlı olarak bu kadar büyük bir ülkenin tekstil ihtiyacını ülkemizden karşılayacak olması ve Avrupa’nın da devam etmesiyle birlikte Türkiye tekstil sektöründe yeni bir ihracat rekoru kıracağının sinyallerini veriyor” diyen Creora Spandeks İpliklerinin Ana Bayilerinden biri olan Ttrioteks’in Genel Müdürü Sn. Erol Türkan ile Tekstil News Dergimiz adına bir söyleşi gerçekleştirdik. Kendilerine dergimiz ve okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Tekstil News: Erol Türkan’ı ve Trioteks İplik firmasını  daha yakından tanıyabilir miyiz?

Erol Türkan: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, iş hayatıma Çalık Holding bünyesinde başladım. İlk defa elastan iplik ile burada tanıştım. Açıkçası kendimi burada keşfettim ve iş hayatını böyle bir holding bünyesinde çalışarak daha iyi tanımış oldum. Benim için iyi bir okul olduğunu düşünüyorum. Elastan iplik satışı işe ilk başladığım zamanlarda oldukça eğlenceli ve keyifli bir işti benim için. Bir de insan ilişkilerim devreye girince, işe adapte olmam ve satışını yaptığım ürünü daha yakından tanımam gerektiğini düşündüm. Nitekim de öyle oldu ve daha iş hayatımın yedinci ayında Pazarlama Müdürü oldum. Yaklaşık dört yıl boyunca bünyesinde çalıştığım Çalık Holding’den askerliğimi yapmak için ayrıldım. Daha sonra başka bir firmada bu iş entegre etmek ve daha da geliştirmek için Satış Müdürü olarak görev aldıktan üç yıl sonra kendi şirketimi kurmaya hazır olduğumu hissettim. Arada başka sektörlere de merak saldıysam da bu işimden vazgeçemedim. Yaklaşık sekiz yıldır Trioteks’i hakkıyla yönettiğimi ve bayiliğini aldığım iyi bir elastan iplik markasının da bayrağını taşımaktan onur duyuyorum.

Tekstil News: Spandeks İplik (likra)  Nedir?  ve Ne zaman ortaya çıkmıştır?

Erol Türkan: Öncelikle spandeks ipliklerin çıkış tarihini ve günümüze kadar ne şekillerde geldiğini bildiklerim doğrultusunda anlatmaya çalışmak istiyorum.Spandeks dediğimiz iplikleri kimyasal şekliyle adlandırmak istersek, poliüretan elastomer lifler şeklinde geçmektedir. 1937 yılında Bayer tarafından bulunmuş ve sert haliyle birçok alanda deneyerek aşamalar kaydetmiştir.1941’de lastiksi özellik kazandırılabilecek bir lif olduğu görülmüş ve 1967’lerde ise son haliyle Mobilon ismiyle ilk defa Japonya’da satışı yapılmıştır. 1977’de ise Kanebo tarafından Lubell markası adı altında devam etmiş ve isim değişikliği yapılarak Spantel olmuştur. Kimyasal olarak poliüretan esaslı lifler olduğundan dolayı USA tarafından spandex olarak isimlendirilmiştir. Spandeks lifler, ağırlığının % 85’i uzun zincirli sentetik polimerden meydan gelmiş, segmente poliüretandan elyaf şeklinde üretilmiş maddelerdir. Üretim esnasında kullanılan birkaç çekim yöntemi uygulanmaktadır. Dünya’daki bazı üreticilerin, üretim şekillerini şöyle sıralayabiliriz; kuru çekim, ıslak çekim, reaktif-kuru çekim, yaş-kuru çekim, eriyikten lif çekim. Spandeks ipliklerin tarihini ve üretimi hakkında bilgiyi kısa tutmak istiyorum. Özelliklerine değinmek gerektiğini düşünüyorum. Sonuç itibariyle ister Türkiye’e isterse Avrupa, Asya veya Amerika’da kumaş üretimi yapan birçok firmanın spandeks kullandığını biliyoruz. Fakat günümüzde nano teknoloji ile üretimi gerçekleşen bu ürünleri tanıyarak, üretimlerimizde ne kullandığımızı bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.                      

Tekstil News: Spandeks İpliklerin Kullanım Alanları?           

Erol Türkan: Son yıllarda giyim ihtiyaçlarımızda meydana gelen değişimler, kendi konfor ve zevklerimize uygun hem kaliteli hem de sağlıklı ürünler talep etmemiz iplik üreticilerin de değişik özelliklerde iplik üretmelerine sebep olduğunu görüyoruz. Bu değişikliğin meydana getirdiği en özellikli ipliğin veya lifin spandeks yani elastan iplikler olduğunu söyleyebiliriz. Hareket kabiliyetini artırdıkları ve buruşmayı önlediklerinden dolayı da tercih edilmektedirler. Çünkü elastan iplikler, şık görünüm, esneklik ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri ile de dikkat çekmiştir. Yıldan yıla da üretim miktarı oldukça artan bir iplik haline gelmiştir. Araştırmalarıma göre 2003 yılında dünya genelinde üretim miktarı 250.000 ton olan elastan iplikler 2007 yılı sonunda 390.000 tona ulaşmıştır. Günümüzde ise %40 oranında daha da artmıştır. 2020 ve 2021 yıllarına bakarsak %25 bir artış daha gözlemliyoruz. Zaten bu taleplere göre piyasamızdaki gelişmelerinde ne yönde olduğunu görebilirsiniz. Bayiliğini yapmış olduğum fabrikanın sadece İstanbul’daki üretimi 2021 yılının son çeyreği faaliyete geçirdiği ikinci fabrika ile aylık 3000 tonun üzerine çıkmayı hedeflemektedir. Ayrıca Türkiye’nin ihtiyacı olan aylık neredeyse 4700 tonun üzerinde geri kalan kısmı ise ithal elastan iplikler kapsamaktadır.

Elastan; genellikle mayo, streç giysiler, spor giysiler gibi esneklik gerektiren giysilerde kullanılır. Özellikle bayan çorapları, iç çamaşırı, tıbbi malzemeler, bazı teknik aksesuarlar elastanın kullanıldığı diğer alanlardır. Ayrıca dokuma ve yuvarlak örme kumaşlarda da kullanılmaktadır.

Elastan iplikler, tekstil endüstrisinde yalın (çıplak) olarak kullanımı oldukça azdı. Fakat günümüzde ise çıplak olarak kullanım yüzdesi oldukça artmıştır. Kullanım alanlarına göre elastan ipliklerin de denye ve dtex olarak kalınlık dereceleri bulunduğunu biliyoruz. Daha ayrıntılı bahsedecek olursak;

Kadın çorapları; 11dtex, 17dtex, 22dtex, 33dtex, 44dtex, 78dtex, 156dtex

Düşük gramajlı kumaşlar; 17dtex, 22dtex, 33dtex, 44dtex, 78dtexMayo; 33dtex, 44dtex, 78dtex, 156dtexİç Çamaşır; 44dtex, 78dtex, 156dtex, 310dtex, 470dtex, 620dtex, 640dtex

Dış giyim (dokuma); 44dtex, 78dtex, 156dtexDış giyim (yuvarlak örme); 22dtex, 33dtex, 44dtex, 78dtex, 156dtex

Dar Dokuma; 156dtex, 310dtex, 470dtex, 620dtex, 940dtex, 1240dtex

Bu sektörlerin yanı sıra kaplama ve büküm teknikleri (covering, air-covering, core-spun gibi) ile üretilen gipe dediğimiz bir diğer özellikli ipliklerin üretimlerinde de yoğun olarak kullanılmaktadırlar. Günümüzde özellikle 44dtex, 77dtex, 156dtex olmak üzere daha da kalın liflerin kullanıldığını görebilmekteyiz.

Tüm bunlara ek olarak, son zamanlarda da içinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle üretilen maske iplerinin üretiminde de oldukça rağbet gören ve yüksek miktarda kullanılan 78dtex ve özellikle 156dtex olduğunu da belirtmek isterim.

Tekstil News: Spandeks İplikler Türkiye’de neden üretilemiyor?

Erol Türkan: Bu soru yıllardır gerek sektördeki arkadaşlar olsun gerekse birçok tekstil firma sahipleri ile tartıştığımız ve konuştuğumuz konulardan biridir. Aslında fabrikayı kurmanın sorun olmadığını ve bir veya bir iki firmanın ortak hareket ederek böyle bir fabrika kuracağını tahmin etmek zor değildir. Yalnız, benim görüşüm; Türkiye’de bu ipliğin üretimini gerçekleştirebilecek bir nano teknolojinin olmayışı ile beraber, bu işin reçetesinin veya tarifinin alınabilecek bir yerin ya da bir kişinin olmamasıdır. Bu işi uzun yıllar önce deneyen bir iki firma olduğunu belirtmek isterim. Fakat başarılı olamamışlardı. Sektörümüzün dev firmalarından bir tanesi demek istiyorum ki aslında herkes biliyor diye düşünüyorum. Sadece isim vermek belki de doğru olmayacak. 2023 yılına kadar kurmayı hedeflediği elastan iplik fabrikası projesi bulunuyor. Umarım başarılı olacaktır. Bu sayede yeni istihdamlar, yeni bir Pazar ve Türk markası olarak şu an piyasada satışı yapılan birçok markaya rakip olacağını umut ediyorum. Kısacası böyle bir nano teknolijinin Türkiye’de hayat bulmasının zor olduğunu düşünürken, yerli bir firmanın cesaret gösterip bu teknolojiyi kullanarak bir fabrika girişimini takdir ettiğimi söylemek isterim. Yakın zamanda umarım sektördeki herkes bunun olumlu sonuçlarını görecek ve yaşayacaktır.

Tekstil News: Spandeks İpliğin Üretim Üsleri ve Dünyadaki Pazar Payı Nedir? Türkiye’de kullanım Miktarı Hakkında Bilgi verir misiniz?

Erol Türkan: Bildiğim kadarıyla Çin, spandeks iplik üretiminin en başında yer alıyor ve toplam dünya üretiminin yaklaşık %75’ini oluşturuyor. Başlangıçta, Amerika Birleşik Devletleri lider üreticiydi, ama iş gücü ve maliyetler yüzünden Çin’in Amerika’nın önüne geçtiğini gördük. Zaten birçok sektörde de bu olmadı mı? Elastanlı kumaşa olan talep her geçen gün artmaya devam ediyor ve şu anda bu sentetik elyafın alternatifi olmadığı için Asya’da %84, Büyük Avrupa’da %9 ve Amerika’da %7 civarında tüketiliyor.

Wood Mackenzie Chemicals dergisi tarafından yayınlanan 2019 Küresel Spandeks İplik Pazar Raporuna göre, spandeks elyafına yönelik toplam talebin şu anda yaklaşık 860 bin ton olduğu ve 2020 yılına kadar 1 milyon tonu aşması bekleniyor diye duymuştum. Sanırım bu miktarlar hedefini de aşmış durumda. Elastan iplik üretiminde birçok marka bulunuyor. Reklam ve rekabet ortamı açısından markaların sıralamasını burada vermeyi uygun görmüyorum. Yine Türkiye’de kullanım miktarı hakkında bilgi istediniz, bunu bir önceki soruda cevaplamaya çalışmıştım. 2021 verilerine göre çocuk bezinden tutun da iç giyim, çorap, dış giyim, dokuma ve diğer teknik ipliklerin büküm ve puntlarında ve daha birçok sektörde olmak üzere ortalama 4500 tonun üzerinde ihtiyaç duyuluyor.

Tekstil News: Türkiye Çorap ve Örme Sektörü hakkında neler Söylemek İstersiniz?

Erol Türkan: Öncelikle örme sektöründen bahsetmek isterim. Çok ciddi bir yatırım yapılan bu sektörde üreticilerimizin, ithalat ve ihracat rekorları kırabildiği ve devletimizin özel destekleriyle son yıllarda yaşanılan pandemiye karşı bile ayakta kalmayı becerilebilen nadir sektörlerden biri olduğunu düşünüyorum.

                Uluslararası istatistik yapan resmi bir kurumun 15 kriterde kumaş ve konfeksiyon üretim kapasitesi ve kalitelerini kapsayan verilerine göre 2021 yılının en iyi ikinci ülkesi Türkiye’dir. Başta Vietnam 59 puan ile birinci olurken, hemen akabinde Türkiye 58 puan ile takip etmektedir. Bu yüzden termin hassasiyetimiz ve kalitemiz ile Avrupalı bir çok markanın tercihi ettiği ülke haline geldik. Birçok üreticimiz de entegre olma yolunda ve yuvarlak örgü makinelerinin teknolojilerini yakından takip ettiğini, tüm ar-ge ve ür-ge için vakit ve maddi imkanlarını kullanarak bu rekabetli ortamda ihracatlarını artırdığını çok rahat görebiliyoruz.

                Çorap sektörüne gelince, eskinden beri çorap sektöründe iyi olduğumuzu biliyorum. Sadece son zamanlarda çinli makine üreticilerin geliştirdiği bazı çorap makineleri ile geri kaldığımızı düşünsek de yine sektörde öncü ülke olduğumuzu düşünüyorum. Bu teknoloji sadece jakarlı çoraplardan ibaret olduğundan bunu yakalamak bizim için hiç de zor olmadı bence. 2019 verilerine göre İtalya’yı da geçerek Türkiye çorap üretiminde ve ihracatında başı çeken ilk iki ülkeden biri haline geldi. Yine 2019 yılında Avrupa’nın tüm çorapları Türkiye’den gitmişti ve bu sayede neredeyse 1 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleşmişti diye hatırlıyorum. Bence bu sektörde her halükarda liderliğimizi koruruz.

Tekstil News: Türkiye Ekonomisini ve Tekstil Sektörünü göz önünde bulundurarak 2022 yılı için bir değerlendirme alabilir miyiz?

Erol Türkan: Ülkemiz ekonomisi malum oldukça zor bir süreç geçiriyor. Küresel dış güçlerden dolayı olduğunu düşündüğüm bazı sebeplerden dolayı sadece ülkemiz değil birçok ülkenin de üzerine bir takım ama ekonomik ama sosyal oyunlar oynandığını düşünen birisiyim. Sadece bir pandemi ile değil arka planda daha birçok sebeplerden dolayı çoğu sektör etkilendi. Hammadde üreticilerinin kapanması ya da üretim kapasitelerini düşürmesi ile başlayan bu süreçte konumuz olan elastan ipliklerinin bile kilo bazında birim fiyatlarının 3 katına kadar çıkması, birçok plastik ve petrol yan ürünlerinin fiyatlarının artması gibi durumlar oldukça global bir etki oluşturdu aslında. Konu hakkında az da olsa bilgi sahibi olduğum ya da araştırdığım noktalar var ama sanırım burada değinmek doğru olmayacak. Üstüne bir de döviz kurlarının hareketliliği de birçok üreticiyi sarstı tabi.

Umarım bunların hepsinden üstesinden gelebiliriz. Çünkü 2022 yılı az önce de bahsettiğim uluslararası resmi istatistiklerine göre iyi geçeceği yönünde. Ayrıca aynı kurumun değindiği güzel bir nokta ise Amerika’nın tekstil ürünlerinin Türkiye’den ithal etmeye başlayacağı yönünde. Buna bağlı olarak bu kadar büyük bir ülkenin tekstil ihtiyacını ülkemizden karşılayacak olması ve Avrupa’nın da devam etmesiyle birlikte Türkiye tekstil sektöründe yeni bir ihracat rekoru kıracağının sinyallerini veriyor bence. dedi.

Reklam
Lidya Grup, FESPA Global Print Expo 2022’ye katıldı
Lidya Grup Dijital Deneyim ve Eğitim Üssü’ne, global markalardan iş birliği teklifi geliyor . Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup,...
TEKSTİL MAKİNA İHRACATI 1 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR
Kapasite artışlarıyla birlikte ihracat rakamlarını artıran tekstil makineleri sektörü, 2023 için belirlediği 1 milyar dolarlık hedefe 2021 yılında yaklaştı. Sektör...
Tekstil Makinelerinin Kalbi ITM 2022 Fuarında  Atacak…
3 yıllık aranın ardından düzenlenen ilk büyük uluslararası tekstil makineleri fuarı olan ITM 2022 başladı. Tekstil teknoloji liderlerinin dünya lansmanlarını...
ENTA Mühendislik; Fas’tan Moğolistan’a kadar 28 ülkeye  çevre mühendislik projeleri ihraç ediyor…
ENTA Mühendislik Genel Müdürü Sn. Mehmet Yüceyurt ile Tekstil News dergimiz adına bir söyleşi gerçekleştirdik. Tekstil News: ENTA Mühendislik Firmasını...
ELTEKSMAK ; ITM’22 FUARINDA SON SİSTEM MAKİNALARI İLE YER ALIYOR
“ITM Fuarları bizim için en verimli geçen fuarların başında geliyor. Pandemi sonrasında bu fuarın yoğun ilgi göreceğini düşünüyoruz. Bu seneki...
Mennan Makine yeni üretim tesislerinde faaliyete başladı
Almanya, İtalya ve Fransa gibi sayılı ülkelerde imal edilebilen bu makinayı imal edebilen Mennan Usta, 1998 yılında bu çalışmasını Teknoloji...
Tekstil makineleri Sektör Temsilcileri ITM 2022’de Buluşuyor
ITM 2022 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı için geri sayım başladı. Teknik Fuarcılık ve TÜYAP Tüm Fuarcılık ortaklığıyla düzenlenen fuar 14-18...
PROSOFT VR;  Tekstil ve Moda Sektörünü  METAVERSE’e Taşıyor
Tekstil News: Prosoft VR Firmasını daha yakından tanıyabilir miyiz? Selçuk Şireci: 1992 yılından bu yana yazılım sektöründe faaliyet gösteriyoruz. 1995...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ