Reklam
Reklam

PLUVIA; ÇEVRECİ ÜRETİMLERİYLE SU TÜKETİMİNİ EN AZA İNDİRİYOR

PLUVIA; ÇEVRECİ ÜRETİMLERİYLE  SU TÜKETİMİNİ EN AZA İNDİRİYOR
  • 11.08.2021
  • 115 kez okundu
Reklam

Verimlilik… Maliyet kontrolü…. Üretim hızı… şirketlerin odaklandıkları en önemli faktörler…!

“Günümüzde şirketlerin en fazla önem verdiği alanların başında verimlilik geliyor. Maliyet kontrolü ve üretim hızı, şirketlerin odaklandıkları en önemli faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Su artık kıt bir kaynak olarak görülmekte ve devletler ve büyük alıcılar bu konuda her geçen gün daha hassas davranmaktalar” diyen Tachyon/Pluvia firması kurucu ortağı Sn. Zafer Serttaş ile Çorlu’daki fabrikalarında Tekstil News Dergisi adına bir söyleşi gerçekleştirdik. Tachyon/Pluvia fabrikasını, son teknoloji tekstil kontinü yaş işlem makinelerini daha yakından görme ve siz değerli okuyucularımızla paylaşmafırsatı yakaladık.

Zafer SERTTAŞ / Tachyon Pluvia Kurucu Ortak

Tekstil News: Tachyon/Pluvia ailesini daha yakından tanıyabilir miyiz?
Zafer SERTTAŞ; “Tachyon Makine olarak Pluvia markası ile yurt içinde ve yurt dışında tekstil işletmelerinin ihtiyacı olan kontinü yaş işlem makinelerini üretmekteyiz. Üretim faaliyetlerimizi Çorlu’da kurulu bulunan modern fabrikamızda sürdürüyoruz” dedi.

Tekstil News:Tachyon’un kuruluşu ve ortaklık yapısından bahsedermisiniz?
Serttaş; “Tachyon yeni bir firma olarak görülmesine rağmen sağlam bir altyapı geçmişi olan bir firmadır. 2013 öncesinde özellikle tekstil sektöründe pek çok büyük firmaya enerji verimliliği konusunda danışmanlık yapmış ve enerji geri dönüşüm sistemleri üretmiş bir mühendis ekibiyiz. Bu danışmanlıklar ve enerji geri dönüşümü çalışmalarında en çok gözümüze çarpan nokta tekstil işletmelerinde su ve su için kullanılmakta olan enerjinin yüksekliği olmuştur. Bu konuda verimli bir yıkamanın ve hatta proses akışında bazı değişikliklerin hem kaliteyi artırabildiğine hem verimlilik sağladığına hem de çok ciddi miktarlarda enerji tasarrufu sağladığına şahit olduk. Bu nedenle 2013 yılında aklımızdaki bu yeni fikirleri endüstriyel olarak uygulamak amacıyla ışıktan hızlı parçacık anlamına gelen Tachyon Makine firmasını kurduk. Ve Tachyon çatısı altında yapmış olduğumuz üretimleri Pluvia markamızla piyasaya sürmekteyiz” dedi.

Tekstil News: Pluvia’nın üretim portföyünde hangi makineler yer almaktadır? Makinalarınızın kullanım alanları ve muadillerine göre avantajları nelerdir?


Serttaş; “Genel olarak bakıldığında makinelerimiz tekstil terbiyesinde kullanılan kontinü yaş işlem makineleri olarak nitelendirilebilir. Bunların arasında en yaygın kullanım boya ve baskı sonrası yıkamalar, fikse öncesi yıkamalar ve kontinü kasar ve optik makineleridir. Tamamen bu özel işlemler için makine üretiminde uzmanlaşmış tek Türk makine üreticisiyiz. Ve bu işte isim yapmış 60-70 yıllık Alman ve İtalyan makine üreticileri ile tüm dünya pazarlarında rekabet etmekteyiz” dedi.

Sertaş sözlerine şöyle devam etti; “Pluvia Circum Dye makinemiz ile halat formunda yıkama yapmaktayız. Burada özellikle üzerinde durmak istediğimiz nokta sağladığı proses avantajlarıdır. Normalde HT boyama makinelerinde kullanılan su ve buharın çok büyük kısmı boyama sonrasında yapılan yıkamada harcanmaktadır. Toplam 60 lt civarında olan su tüketiminin 40 litresi ve toplam 8 saat civarında olan prosesin 3-3,5 saati yıkamada geçmektedir. Circum Dye ile biz bu prosesi HT boyama makinelerinden dışarı alıyor 10 litre su tüketimi ile tamamlıyor ve HT boyama makinelerinin asıl işi olan yalnızca boyamaya zaman ayırmalarını sağlayarak %30 kapasite artış avantajı sağlıyoruz. Nihai ürünlerde aldığımız daha iyi haslık ve tuşe sonuçları da bu makinemizin avantajlarından birisi” dedi.

Pluvia Circum Print ile dispers ve reaktif baskı sonrası yıkamalarda gerekli bekleme zamanlarını sağlayacak açık en kabinlerde işleme başlayarak haslık iyileştirici yıkamaları yine halat formda tamamlıyoruz.
Pluvia Maxime Drum makinemiz ile patentli tamburlu yapımız sayesinde ipek dahil en hassas kumaşları hiç zarar görmeden en iyi sonuçları alacak şekilde baskı ve boya sonrasında yıkamalarını yapıyoruz.
Diğer taraftan kumaşın beyazlatılarak nihai ürün haline gelmesinde kritik bir öneme sahip olan kontinü kasar makinesinde de önemli çalışmalara imza atmaktayız. Bu tip bir ürünü yapan Alman bir firma var ve bu firmanın yapmış olduğu makineler 48 metre uzunluğunda. Bizim yapmış olduğumuz makine ise sadece 17 metre uzunluğunda ve hem performans hem de yapılan işlem bakımından bu makineyle aynı işleve sahip. Fiyat olarak yarı yarıya maliyet avantajı sağlıyoruz. Ayrıca bu makineye isteğe bağlı olarak Optik beyazlatma makinesini de ayrıca ilave edebiliyoruz.

Tekstil News: Makinalarınızda doğaya ve çevreye duyarlı sistemler var mı? Daha az enerji kullanımı ve verimlilik konusunda
çalışmalarınız var mı?

Serttaş; “Makinelerimizin fikri çıkış noktası zaten verimlilik. Su artık kıt bir kaynak olarak görülmekte ve devletler ve büyük alıcılar bu konuda her geçen gün daha hassas davranmaktalar. Geçmişte bu konu yalnızca maliyet iyileştirici bir çalışma olarak görülmekteydi. Ancak artık günümüzde çevreye duyarlılık artık bir zorunluluk olmaktan da öte doğaya ve insanlara karşı bir sorumluluk haline gelmiştir. Bunu göz önüne alan Avrupalı alıcılar tedarikçilerini su ve enerji tüketimlerine göre değerlendiriyor, sınıflandırıyor ve belirli parametreleri yakalayan firmaları siparişle ödüllendirirken diğerlerine sipariş miktarlarını azaltıyorlar. Örneğin Inditex grubu şu anda tedarikçilerini Join Life etiketini almaya teşvik ediyor. Bu etiketin içeriğinde ise sürdürülebilir hammadde kullanımı ve/veya üretim proseslerinde çevre dostu en az bir proses kullanılması gerekliliğidir. Bu noktada bizim Circum Dye makinemiz ile boya sonrası yıkamalarda %60 üzerinde su ve enerji tasarrufu sağlanması işletmelerin bu etiketi almasında çok ciddi şekilde faydalı olmaktadır” dedi.

Tekstil News: Peki devlet bu konuda nasıl önlemler alıyor?
SERTTAŞ; “Daha Haziran’ın son haftasında yayınlanan bir Cumhurbaşkanlığı kararı bu konunun ne kadar önemsendiğini bir kez daha gösterdi. “TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsünün vereceği proje onayında en az %15 oranında su tasarrufu veya emisyon/atık azaltma sağlayabilecek yatırımlar “teşvik kapsamına alındı. Bu hem eski, çok su tüketen verimsiz makinelerin yenilenmesi için hem de yeni yatırımlarda çevreye duyarlı makinelerin kullanılmasında Tekstil sanayicisine yol gösterici olacaktır” dedi.
Tekstil News: İhracat yapıyor musunuz? Hedef pazarlarınız hangi ülkeler?
Sertaş; “Halen Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Mısır, Özbekistan gibi ülkelerde her geçen gün çalışan makine sayımızı artırıyoruz. Ayrıca ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmek için ciddi şekilde çalışıyoruz. Pandemi döneminde Pazar çeşitlendirmenin ne kadar önemli olduğunu çok net bir biçimde gördük. Beklenmedik bir durumda tamamen duran bir ülkenin yerine diğer ülkeyi ikame edebilmemiz çok önemli. Hedefimiz üretimimizin %70’ini ihraç etmek. Pandemi nedeniyle bu hedefi yakalamakta biraz geciksek te kısa sürede sağlayabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Tekstil News: Pazarlama ve yurt dışı satış kanallarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Serttaş; “Yurt içinde kendi uzman ekibimiz ile satış faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Yurt dışında da büyük pazarlarda distribütör yapılanmamızı tamamladık. Şimdi kendimize önümüzdeki üç yıl için hedef olarak belirlediğimiz yeni pazarlar ile ilgili altyapı çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Tekstil News: Ar-Ge çalışmalarınız ve yeni makine projeleriniz var mı?


SERTTAŞ; “Bizim için hem Ar-Ge hem de Ür-Ge vazgeçilmez iki başlıktır. Tamamen özgün tasarımlı makineler ürettiğimiz için bu makinelerin uzun Ar-ge süreçlerini kendi içimizde çözüyoruz. Sonrasında makinelerimizin farklı kullanım alanlarında müşterilerimizin özel ihtiyaç ve proseslerinde kullanılabilmesi amacıyla adaptasyonlarını ve verimlilik artırıcı çalışmalarını müşterilerimizin de tecrübelerinden yararlanarak birlikte yürütüyoruz. Bu nedenle bir ayağımız hep çalışan makinelerimizin olduğu işletmelerde oluyor. Şu an için kontinü makineler dışında başka bir alana geçme planımız olmasa da elimizde uygulamaya hazır projelerimiz tabii ki mevcut” dedi.
Tekstil News: Devlet teşviklerinden faydalanıyor musunuz? Bu konuda destekleri yeterli buluyor musunuz?
SERTTAŞ; “Birçok fuar, yurtdışı hizmet alım ve seyahat gibi konularda, üretim geliştirmeye yönelik alanlarda devlet teşviklerinden faydalanıyoruz ayrıca yerli malı belgesine sahip bir firma olduğumuz için makinelerimize yatırım yapan birçok firma da devlet teşviklerinden faydalanabiliyor” dedi.

Tekstil News: Pandemi süreci firmanızı nasıl etkiledi? Birçok fuar iptal edildi ya da ertelendi. Bu süreci nasıl atlattınız?

SERTTAŞ; “Pandemi sürecinde ilk şoku atlattıktan sonra özellikle Türk Tekstil sektörünün hızlı şekilde kendisine gelmesi ve yatırımlara hızlı karar vermesi nedeniyle ilk ağırlığımızı iç piyasaya verdik. Kısa sürede de bunun sonuçlarını almaya başladık. 2020 yılını bir önceki yıla yakın bitirdik, 2021 yılında ise ciddi oranda sipariş ve üretim artışını yakaladık. Tabii ki hedefimiz hala çok daha yukarıda.
Global bir marka olmak yolunda sadece satış çalışmaları ile değil ARGE ve Satış Sonrası Hizmet çalışmalarımızı da hızlandırarak ilerliyoruz. Pazarlamada özellikle makinelerimizi daha iyi anlatabilmek için ve seyahat olanaklarının kısıtlandığı bu dönemde tanıtım faaliyetlerimizi uzaktan da idare edebilmek için makinelerimizde 3 boyutlu çekimler yapıyoruz. Müşterilerimize bu şekilde makinemizin tüm detaylarını uzaktan da göstererek sorularını yanıtlıyoruz” dedi.
Tekstil News: Türkiye ekonomisini ve Tekstil sektörünü göz önünde bulundurarak 2021 yılı için bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

SERTTAŞ sözlerini bitirirken; “Bu konuyu aslında daha uzun vadede değerlendirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Pandemi dünya ticaretinde önemli ve etkisi uzun sürecek değişikliklere sebep oldu.

Uzakdoğu’ya ve Güney Asya’ya çok ağırlık veren büyük markalar daha hızlı servis alabildikleri, daha küçük partiler üretebildikleri ve stok yönetimini daha kolay yapabildikleri için zaten kalitesini bildikleri Türkiye’yi tekrar birincil üretim üssü haline getirmeye başladılar. Nihai tüketicinin değişen yaşam tarzı da talepte bazı ürünlere hissedilir bir kayma yaşattı.

Biz de bu noktada özellikle hızlı şekilde kapasite artırmak isteyen ancak yer ve su sıkıntısı nedeniyle boya makinesi yatırımı yapamayan firmalara Circum Dye makinemiz ile destek veriyoruz” diyerek sözlerini sonlandı.
Kısa zamanda çok başarılı
projelere imza atan ve Avrupalı rakipleri ile başa baş mücadele eden Tachyon/Pluvia firmasını Tekstil News Dergisi olarak tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Ayrıca bize zaman ayırdıkları için kurucu ortak
Sn.Zafer Serttaş’a teşekkür ederiz.

Reklam
165 Milyar Dolarlık Sektör Daha Yeşil Olacak…
Dijial tekstil baskısı %600 su tasarrufu yaptırıyor… Moda endüstrisindeki hızlı gelişmelerle birlikte tekstil baskısı sektörü de büyüyor. 165 milyar dolarlık...
Picanol İki Yepyeni Rapier Dokuma Makinesini Tanıttı
Dünyanın lider dokuma makinesi üreticilerinden biri olan Picanol, Şanghay’da düzenlenen ITMA Asia + Citme fuarına katıldı. Picanol, hem hava jetli...
Migiboy Tekstil’den Niğde’ye 200 milyon dolarlık  ilk yerli spandex iplik “likra” yatırımı
Migiboy, 200 milyon dolarlık yatırım yapacağı fabrika ile tekstil sektörünün yıllık 40 bin ton likra ithalatının önüne geçecek. Tekstil sektörünün...
SIGN İstanbul 2021’ 9 Eylül’de Tüyap İstanbul’da buluşuyor
Milyarlarca dolar pazar hacmine sahip küresel reklam endüstrisi ve dijital baskı sektörünün, fuarsız geçen iki yıl aradan sonra, dünya genelindeki...
Türk tekstil sektöründen 8,2 milyar dolarlık ihracat
Tekstil sektörü ihracatta rekorlar kırmaya devam ediyor. Sektör 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 2020 yılına göre yüzde 41, 2019 yılına göre...
Tekstil News Online Dergi Eylül Ekim 2021 Sayısı
Dergiyi Pdf. olarak indirmek için tıklayınız
Caneco’dan dünyanın ilk geri dönüştürülmüş süblimasyon transfer kağıdı
Uzun yıllar tekstil sektöründe faaliyet gösteren Canapa Kağıt Teknolojileri ve Natura Tekstil iştiraki ile kurulan CANECO, sürdürülebilir tekstil üretimi misyonuyla...
TME 2021 Katılımcı ve Ziyaretçileri Kazanacak
Tekstil sektörüne dair uzun yıllardan bu yana Tekstil Makine fuarları düzenleyen Ümit Vural yeni projeleri TME 2021 hakkında açıklamalarda bulundu....
İPLİK SEKTÖRÜ 18. KEZ BİR ARAYA GELMEYE HAZIRLANIYOR
Uluslararası İstanbul İplik Fuarı, katılımcı ve ziyaretçileri 18. kez tek çatı altında toplamaya hazırlanıyor. Konusunda Avrasya’nın en önemli fuarlarından olan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ