Reklam
Reklam

İPEĞİN MACERASI-1

admin
admin
  • 10.02.2020
  • 490 kez okundu

Ali AKÇA Kimya Mühendisi

İpek Böceğinin Yumurtadan Çıkma Evresi
Paketle alınan ipek böceği yumurtaları, bir pakette 3 yüksük civarında gelirdi, köylerde ipek böceği yetiştiren halk, kapasitesi oranın da (1,3,5,7…) gibi daha az veya daha çok oranlarda İpek Böceği yumurtası satın alır ve ona göre İpek Börekçiliği Kurumu’na bildirir ve ona göre yetiştirirdi. Kapasitelerine göre aldıkları İpek Böceği yumurtaları pamuklu tülbent üzerine Pamuk elyafı üzerine yumurtalar konur, onunda üzerine yine pamuktan dokunmuş geniş delikli etamin kumaşı konurdu, üzeri bir elekle kapatılıp üzeri yine pamuklu dokuma kumaşla kapatılır(örtülür)’dü, oda içi sıcaklığı 25-30 derece seviyesinde 3-5 günlük bir kuluçka döneminden sonra, yaklaşık 1-2 mm. civarında, büyüklükte kurtçuklar, büyük kalburlar üzerine temiz büyük kağıtlarla kaplanır.


Yumurtadan çıkan minik İpek Böcekleri, taze gül yaprakları üzerine alınarak çok ince kıyılmış taze dut yaprakları üzerine taşınır. Yaklaşık bir hafta ince kıyılmış yapraklarla, gözlemleyerek ipek böcekleri devamlı yemlenir, devamlı taze dut yaprağı yerler. Bir hafta içinde İpek Böcekleri 7-8 mm. büyüklüğe erişiyor. 1.uyku dediğimiz 1-1.5 gün süren uykuya yatarlar.


Uyandıkları an, 1.5-2mt. eninde, 2.5-3 mt. eninde “Ayna” denilen arası tel örgülü, üzeri temiz kağıtla kaplı, biraz daha kalın, kıyılmış dut yaprağı serilerek, İpek Böcekleri buraya taşınır. Aynı büyüklükteki dut yaprakları ile tahminen 6-7 gün daha yemlenir ve beslenir. İpek Böcekleri 1.5-2 gün süren II. uykuya başlarlar, bu sürede hiçbir şey yemezler. Bu sürede boyları yaklaşık 1.5-2cm. civarıdır.
İkinci uykudan kalkan İpek Böcekleri, boylarının büyümesi nedeniyle, yukarıda yaklaşık ebatlarını verdiğimiz, Ayna dediğimiz, rafların sayısı artırılarak ve yeni temiz bir ortam sağlanarak, üzeri daha kalın kıyılmış dut yapraklarıyla örtülür. İpek böcekleri buralara taşınarak, beslenmeye devam edilir. Yem yedikçe renkleri gri’den açılarak beyaza doğru büyümeye devam ederler. Bir haftalık bir süre sonra III. Uykuya başlarlar, uyuma şekli böceklerin kafa kısmı vücudundan biraz daha yukarda hareketsiz kalmalarıdır. Bu aşama da boyları takriben 2-3.5cm. arasındadır.


Üçüncü uyku sonrası, beslendikleri Ayna’lar çoğaltılarak, temiz , üzeri kağıtla kaplı, bu sefer dut yaprakları kıyılmamış ama küçük dallarla kaplanarak, İpek Böceklerinin yemesine sunulur. 5-6 gün bu büyüklükte dut yaprakları ile beslenen İpek Böcekleri IV. Uyku’ a yatarlar, tahmini 2 gün sürer. Dördüncü uykuya başladığı zamanda boyları 3.5-6 CM. civarındadır
Yumurtadan çıktıktan sonra, tahmini beşinci haftada dördüncü uykudan kalkan İpek Böcekleri, boyları devamlı uzamasından dolayı, beslendikleri alanlar büyütülerek, yemleri de taze, daha büyük dut yaprağı dalları ile beslenerek, Yaklaşık bir hafta iyi gözlenerek, devamlı yemlenerek, temizliklerine de dikkat edilerek, ilk günden itibaren oda sıcaklıkları 25 derece altına düşürülme den, stabil halde devam edilir. İpek Böcekleri 6-7.5 cm. civarı olana kadar; Yem yemeyi bıraktıları an ve koza yapmaya başlayacakları için koza yapacakları materyaller,
a-meşe çalısı b-pırnar çalısı c-hardal çalısı


aynalar üzerine dikilir. Bu aşama da İpek Böcekleri yaklaşık 6-7.5 cm. boyutuna gelmiş olup, renkleri beyaza yakın gri renktedir. Ten renkleri ipek rengini yansıtmaktadır. Yani derileri şeffaflaşmıştır.
İpek Böceklerinin ‘’Koza’’ yapacakları çalılarda hiç yaprak olmamalı, koza yapmak için dikilen çalılara çıkıp, yaklaşık 2-5 gün arası sürecek bir koza yapma zamanı içinde %99.9 Beyaza çakın krem rengi olacak şekilde kozalarını üretirler. Çok az miktarda sarıya çalar bir renkte kozalarda çıkabilir. Koza yapımı tamamlandığında kozalar toplanır çok hızlı bir şekilde kozaların üzerindeki dağınık ipek flamanları temizlenir. Kaza Birlik Kurumu veya Tüccarlara satılır.
‘’Koza’’lardan İpek İpliği üretmek için ya Kozalar Fırınlanır (kozaların içinde canlı olan kelebekcikler öldürülür) veya ipek üretmek için kaynar su da, koza içi kelebekciklerin ölmesi sağlanarak 36 Kozadan bir iplik üretilir. Her kozada yaklaşık da 9000mt. iplikcik vardır. 36 iplikcik’den bir iplik elde edilir.
İplikciklerin çekimi için bir kazanın içinden kozalardan ayrılan iplikçiler 36 tanesi ayrı ayrı firketelerden geçerek bir çıkrıkta bir araya gelerek ipek İpliği oluşturulur.
Devamı bir sonraki sayımızda…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ