Reklam
Reklam

Türkiye Efi Reggiani Genel Müdür ve Küresel Satış Direktörü Serra Saatçioğlu Yıldız; “Amacımız geleneğin üzerine yeni bir şeyler inşa etmek”

Türkiye Efi Reggiani Genel Müdür ve Küresel Satış Direktörü Serra Saatçioğlu Yıldız; “Amacımız geleneğin üzerine yeni bir şeyler inşa etmek”
  • 20.11.2023
  • 112 kez okundu
Reklam
Serra Saatçioğlu Yıldız, Kasım 2023’ten bu yana  EFI Reggiani BDR Boya&Kimya Küresel Satış Direktörü ve EFI Reggiani BDR Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır
Serra Saatçioğlu Yıldız, Kasım 2023’ten bu yana EFI Reggiani BDR Boya&Kimya Küresel Satış Direktörü ve EFI Reggiani BDR Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapmakta olup aynı zamanda Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği üyesidir.

“2016 yılında kurulan BDR firması; endüstriyel dijital tekstil baskı sistemlerinde kullanılmak üzere kimyasal ve reaktif bazlı mürekkepler üretmekte ve Türkiye pazarında lider üretici konumunda yer almaktadır. Pazara girdiği günden bu yana kayda değer bir büyüme gerçekleştiren BDR, 2019 yılında gerçekleşen satın alma sürecinin ardından EFI Reggiani’ye entegre olmuştur” diyen Efi Reggiani BDR Türkiye Genel Müdürü Sn. Serra Saatçioğlu Yıldız ile Tekstil News Dergimiz adına bir röportaj gerçekleştirdik.

Tekstil News: Öncelikle Türkiye Efi Reggiani Genel Müdür ve Küresel Satış Direktörü (Mürekkep&Kimyasallar) olarak görev yapan Serra Saatçioğlu Yıldız’ı yeni pozisyonu için tebrik ediyoruz. EFI Corporation hakkında bilgi verir misiniz?

Serra Saatçioğlu Yıldız: EFI TM, analogdan dijital görüntülemeye dönüşümde, endüstriyel baskı sistemleri alanında liderlik eden küresel bir teknoloji şirketidir. Endüstriyel dijital baskı sistemleri için elektronik/mekanik üretim, dijital yazılım ve iş akışı çözümleri sağlayıcısı olan EFI, müşterilerinin yeni dijital baskı uygulamaları etkinleştirmelerine, enerji tasarrufu sağlamalarına, maliyetleri düşürmelerine ve atıkları en aza indirmelerine yardımcı olma tutkusuyla hareket eden bir şirkettir.
Efi Reggiani kullanıcılarına; tekstil baskı sistemleri, yazılım, mürekkep, kimyasal ve teknik servisin birleşimi olan eksiksiz bir eko sistem sunmaktadır. Efi endüstriyel sistemleri, sadece üstün baskı kalitesi ve verimliliği değil, aynı zamanda yüksek derecede otomasyon da sunar. Efi Reggiani, teknik baskı ve yazılım bilgisini, tekstil baskı alanında uzun yıllara dayanan kapsamlı tecrübesiyle birleştirmektedir.
Electronics for Imaging, Inc. (EFI) 1988 yılında kuruldu ve 2019 yılında özel sermaye şirketi New York merkezli Siris Capital’in bir iştiraki tarafından satın alındı. EFI, ana merkezi Silikon Vadisi Kaliforniya’da olup,dünya çapında ofisleri bulunan bir şirkettir. EFI’nin dünya çapında 2.100 çalışanı bulunmaktadır ve Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, İtalya, İspanya, Türkiye ve Birleşik Krallık’ta bulunan sekiz ana üretim tesisi de dahil olmak üzere 10 ülkede önemli operasyonları mevcuttur.

Ben, Bursa serbest ticaret bölgesinde faaliyette bulunan EFI Reggiani Türkiye şirketini yönetiyorum.

Tekstil News: Efi hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor ve EFI Reggiani BDR Kimya bu sistemin neresinde yer alıyor?

Serra Saatçioğlu Yıldız: EFI; tekstil, reklamcılık, ambalaj, seramik, sağlık ekipmanları alanlarında faaliyet gösteren endüstriyel baskı sistemleri ve yazılımları ile bu sistemlerde kullanılan kimyasallar ve dijital üretim sürecini dönüştüren iş akışı teknolojilerini geliştirmektedir. 2016 yılında kurulan BDR ise, endüstriyel dijital tekstil baskı sistemlerinde kullanılmak üzere kimyasal ve reaktif bazlı mürekkepler üretmekte ve Türkiye pazarında lider üretici konumunda yer almaktadır. Pazara girdiği günden bu yana kayda değer bir büyüme gerçekleştiren BDR, 2019 yılında gerçekleşen satın alma sürecinin ardından EFI’ye entegre olmuştur. Bursa serbest ticaret bölgesinde bulunan şirketimiz dijital tekstil baskıda; rekabetçi, yüksek kaliteli mürekkep ve kimyasallar üretmekte ve dünyanın önde gelen tekstil üreticilerine hizmet vermektedir. Güçlü ticari faaliyetleri sayesinde BDR; Türkiye, Pakistan, İspanya, İtalya, Almanya, İngiltere, Portekiz, Fransa, Almanya, Polonya, Arjantin, Brezilya, Güney Kore, Çin, Endonezya, Bangladeş ve Hindistan’da önemli bir varlık oluşturmuş ve satışlarının büyük çoğunluğunu ihracat olarak gerçekleştirmektedir.
EFI Reggiani tekstil baskı makinelerinin dünya standartlarındaki portföyü ve BDR birleşmesi ile ortaya çıkan sinerji; yüksek kaliteli ürünler ve yenilikler sunma hususunda bizi heyecanlandırmaktadır.

“EFI Reggiani, tekstil dünyası için yenilikçi çözümlerinin 77. yılını kutluyor”

Tekstil News: Dijital baskı tekniği, tekstil segmentinde her geçen gün daha önemli hale geliyor, buradan yola çıkarak tekstil pazarında geçen yılı kısaca nasıl özetlersiniz?

Serra Saatçioğlu Yıldız: Geçen yıl çeşitli engellerle mücadele etmek zorunda kaldık. Şirketimiz, içinde bulunduğu jeopolitik durumun etkisinden maalesef kaçamadı. Savaşın ekonomik yansımalarının hakim olduğu mali bir yıl yaşadık. Enflasyon ve enerji fiyatlarındaki artış, para politikasında hızlı bir dönüşüme yol açtı, faiz seviyeleri daha önce görülmemiş oranlarda yükseldi ve ekonomik gelişmeyi yavaşlattı. Aynı zamanda, durgunluğun sonucu olarak gelen zayıf talep de bizi oldukça etkiledi. Bizler şirket olarak değişimin, işimizin doğal bir unsuru olduğunun bilincindeyiz.
Efi köklü ve zengin bir geleneğe sahip bir kurum. Hedeflerimizi bu gelenek üzerine inşa etmeye ve gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz yılın getirdiği negatif gelişmeleri aşmak adına sağlam bir finansal temel oluşturmaya, hem stratejik hem de proaktif bir şekilde hareket etmeye çabalıyoruz. Bizce başarıya ulaşmanın tek yolu bu. Yılı başarılı bir şekilde kapatabilmiş olmamız, çalışanlarımızın muazzam bağlılığı sayesindedir. Şimdi gelecek yıla güvenle ve umutla bakıyoruz.

Tekstil News: 2100 çalışanı olan uluslararası bir şirketin parçası olmak nasıl bir sorumluluk gerektiriyor?

Serra Saatçioğlu Yıldız: EFi’de çalışanlar, şirketi şekillendirmek ve katkı sunmak için hem fırsata hem de sorumluluğa sahiptir. Aynı şey şirkette uzun süredir çalışan herkes için de geçerli. Uzun süredir hizmet veren çalışanlarımızın çoğu inanç ve bağlılık açısından örnek teşkil ediyor.Şirket perspektifi olarak üretim ve tasarım sürecinde; gelenek ve yeniliğin sentezinden yararlanıyor böylece zamanın ruhunu yakalıyoruz.

Tekstil News: 2022 yılında EFI, Sürdürülebilirlik Etki Raporunu açıklamış ve sürdürülebilirliği kültürüne ve operasyonel süreçlerine yerleştirmek için adımlar atmak üzere bir Sürdürülebilirlik Komitesi oluşturmuştu. Bu süreç ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Serra Saatçioğlu Yıldız: Ürünlerimiz ve operasyonlarımızın, kırılgan ekosistemlerimize olumlu veya olumsuz etkilerinin olduğunun farkındayız. Bu tespitten yola çıkarak, sürdürülebilir bir şekilde büyümenin nihai sorumluluğumuz olduğunun bilinciyle hareket etmeye özen gösteriyoruz. Sürdürülebilirlik hedefimizi operasyonlarımıza entegre ediyor ve birçok düzeyde katma değer yaratıyoruz. Sürdürülebilirliği benimsemek için,2021 yılında stratejik bir eylem planı oluşturup uygulamaya koyduk. Anlamlı hedefler oluşturmak ve ilerlemeyi ölçebilmek amacıyla kuruluşumuz genelinde çevresel, sosyal ve yönetişim verileri toplamaya başladık.
Baskı sektöründeki sürdürülebilirlik tartışmalarında sesimizi yükseltmek arzusundayız. Bunu etkili bir şekilde yapabilmek için eylemlerimiz ve çevre üzerindeki etkimiz konusunda şeffaf olmamız gerektiğinin farkındayız. 2022 Sürdürülebilirlik Etki Raporumuzdan; yolculuğumuz, ilerlememiz, hedeflerimiz ve daha sürdürülebilir bir geleceğe olan bağlılığımız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tekstil News: Sayın Saatçioğlu, 2023 yılına geldiğimizde tekstil baskı pazarı segmentindeki temel eğilimler nelerdir?

Serra Saatçioğlu Yıldız: Dijital tekstil baskı, sektörümüzün en hızlı büyüyen segmentlerinden biridir. Küresel dijital tekstil baskı pazar büyüklüğü 2022 yılında 2.669,9 milyon ABD doları olarak gerçekleşti ve 2023’ten 2030’a kadar %14,4’lük yıllık bileşik büyüme oranıyla (CAGR) genişlemesi bekleniyor. Küresel dijital tekstil baskı pazarında faaliyet gösteren başlıca oyuncular, çevre dostu ürünlere yönelim nedeniyle yeni ürün lansmanlarına ve ortaklıklara odaklanıyor. Bizler de yüksek büyüme oranı beklentisine sahip bu pazardaki güçlü konumumuzu genişletmeyi hedefliyoruz. Müşterilerimizin karşılaştığı temel zorlukları ele alıyor ve beklentilerini karşılamak için yeni stratejiler uyarlamaya odaklanıyoruz.

“Değişim ve yenilenme bizim yol gösterici ilkelerimizdir.”

Tekstil News: Gelecek mali yıla baktığımızda, hedeflediğiniz kilit noktalar nelerdir?

Serra Saatçioğlu Yıldız: Artan dünya nüfusu giderek daha fazla tekstil kumaşına ihtiyaç duyuyor ve aynı zamanda daha az su tüketimi ve sürdürülebilir üretime doğru da bir eğilim var. Bu gelişmeleri takip etmek zorundayız. Ürün inovasyonu her zaman EFI iş modelinin merkezinde yer almıştır. Yeni ürünlerin geliştirilmesinin ve mevcut ürünlerin iyileştirilmesinin, sürdürülebilir bir başarı için gerekli olduğuna inanıyoruz. İnovasyon faaliyetlerini desteklemek için önemli kaynaklara yatırım yapıyoruz. Bu perspektifte çalışanlarımızın yaklaşık üçte biri araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde yer alıyor. Sektör analogdan dijital teknolojiye, solvent bazlı baskıdan UV ve su bazlı mürekkep baskıya geçişini sürdürdükçe ve “hızlı moda” nın pazar payı her gün arttıkça inovasyon, şirketimiz için önemli bir büyüme faktörü olmaya devam edecektir.

EFI 2022 yılında iki yeni baskı sistemini pazara tanıttı: EFI Reggiani eco TERRA ve EFI VUTEk® PaperPro baskı sistemleri, her ikisi de sürdürülebilir baskı çözümleri sunmaktadır. Her iki baskı sistemi de hem karbon emisyonlarını hem de uçucu organik bileşikleri (VOC’ler) azaltan su bazlı mürekkepler kullanmaktadır. Su bazlı mürekkepler yeşil üretimi destekler, bu da daha sürdürülebilir bir üretim sürecine katkı sağlar.

Kısa bir süre önce daha az su tüketimi ve enerji tasarrufu konusunda önemli bir adım atmamızı sağlayan yeni pigment mürekkebimizin tanıtımını yaptık. EFI Reggiani ecoTERRA baskı makinesi, su bazlı pigment baskı için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistem; işlem öncesi ve sonrası için hiçbir yardımcı ekipman gerektirmez. Reggiani ecoTERRA, baskı öncesi ön hazırlık ve baskı sonrası buharlama veya yıkama ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Sonuç olarak, kullanıcılar daha az zaman, su ve enerji kullanarak üstün baskı sonuçları elde edebiliyor. Sürdürülebilirlik, işimizin kalbine yerleşti ve işimizi şekillendiriyor, bizlere yeni perspektifler açıyor bu nedenle bizim için kilit bir faktör olmaya devam edecek. Buradan hareketle sürdürülebilirlik hedefimizi operasyonlarımıza entegre ediyor ve birçok düzeyde katma değer yaratmayı hedefliyoruz.

Reklam
“Hazır giyim sektörü yeni iş birlikleri  için sağlam temeller attı”
16.İstanbul Hazır Giyim Konferansı kapsamında yaklaşık 1500 ikili iş görüşmesi yapıldı Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından düzenlenen 16. İstanbul...
4. Sustainability Talks İstanbul başlıyor Tekstil sektörü sürdürülebilirlik için bir araya geliyor
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) stratejik ortaklığında ve Orbit Consulting ve Kipaş Holding iş birliğinde düzenlenecek olan 4. Sustainability...
Trützschler Group; “ITMA 2023 fuarında Türk şirketi Balkan ile yaptığımız  işbirliği de dahil olmak üzere en son gerçekleştirdiğimiz yeniliklerimizi sergiledik”
ITMA 2023 Milano fuarında Tekstil News Dergimiz adına Trützschler Group/Global Pazarlama Başkanı sayın Dr.Bettina Temath ile standlarında röportaj yapma fırsatı...
PIKTECH 2023 fuarı Denizlide kapılarını ziyaretçilerine açıyor…
Ege Pamuk İplik Kumaş Tekstil Aksesuarları ve Tekstil Teknolojileri (PIKTECH 2023) fuarı 9-11 Kasımda  Denizli EGS Park Fuar ve Kongre...
Tekstil sektörünün ihracat şampiyonları ödüllendirildi; ‘Üretmeye ve ihraç etmeye devam edeceğiz’
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), 2022 yılında gerçekleştirilen 13 milyar dolarlık ihracata katkı sağlayan başarılı tekstil ihracatçılarını ödüllendirdi....
“ITMA 2023 Milano  fuarında, sektörümüze olan tutkumuzu ve yenilikçi çözümlerimizi sergiledik”
“Tekstil makineleri endüstrisindeki 20 yılı aşkın deneyim ve uzmanlığımız ile ITMA fuarlarına olan bağlılığımız sürüyor. 2005 yılında ilk kez katılım...
SIGN İstanbul 2023’de teknoloji şovu yaptı
Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, 21 – 24 Eylül 2023 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 24.Uluslararası...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ