Reklam
Reklam

ELSE-BORNEWA; “TEKSTİL GERİ DÖNÜŞÜMÜ MODAYA ve MARKALARIN ÜRÜNLERİNE YANSITIYORUZ”

ELSE-BORNEWA; “TEKSTİL GERİ  DÖNÜŞÜMÜ MODAYA ve  MARKALARIN ÜRÜNLERİNE  YANSITIYORUZ”
  • 05.02.2020
  • 204 kez okundu
Reklam
Eylül KOÇAK- Eşref KOÇAK
Yönetim Kurulu Üyeleri

“Müşterinin tam ihtiyacını tespit edip orada kaliteyi sağlıyoruz. Ayrıca dünya piyasasında 36 numara ipliği yapan tek firmayız. Özellikle ihracatımız da bu 36 numara üzerinden gerçekleşiyor. Hatta bu konuda Avrupalı rakiplerimizin de övgü ve beğenisini kazanmış durumdayız.” Şeklinde açıklamalarda bulunan Else-Bornewa Firması Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Eşref Koçak ve Eylül Koçak Hanım ile sektör ve gelecek planları hakkında Tekstil News Dergimiz adına bir söyleşi gerçekleştirdik. Zaman ayırdıkları , bilgi ve tecrübelerini okuyucularımız ile paylaştıkları için Dergimiz adına teşekkür ederiz.

Tekstil News: Firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Eylül Koçak: Elektrik-Elektronik ve Tekstil alanında faaliyet gösteren ELSE hem gelişen teknolojileri kullanarak tekstil sektöründe üretim yapan üretici kimliğe hem de teknik donanımlı mühendisleri ile Türkiye distribütörlüğünü yaptığı markaların ürünlerini kullanıcıya en hızlı ve doğru şekilde ulaştıran tedarikçi kimliğe sahiptir.
ELSE tekstil alanındaki faaliyetlerine yüksek kalite geri dönüşüm elyaf ve iplik üretimi ile devam etmektedir. Son teknoloji makine parkuruna sahip fabrikamızda Bornewa markası ile üretilen geri dönüşüm Bornewa elyaf ve Bornewa iplik geniş renk seçenekleri ile müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.


Tekstil News: Tekstil sektörü hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Eylül Koçak:
Tekstil sektörü ile ilgili hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmadım. Bu konuda ortaya çıkabilecek sorunlara yönelik çözüm önerimiz de oldukça basit: Kendimizi yenilemek. Çünkü yenilenmezsek kesinlikle rekabet şanımız da kalmaz.

Tekstil News: Siz bu yenilenmeyi nasıl sağlıyorsunuz?
Eylül Koçak:
Geri dönüşüm alanından yola çıkarsak; geri dönüşümü bir sonraki aşamaya taşıyarak, kaliteye önem vererek, renk devamlılığını sağlayarak (ki bu konudaki en zor işlerden biridir)ve bunu markalara direk sunum yaparak sağlamaya çalışıyoruz.

Tekstil News: Geri dönüşüm noktasında çalışma aşamalarından bahsedebilir misiniz?
Eylül Koçak:
Bizim işimiz öncelikli olarak kırpıntı toplamak. Biz prensip olarak pamuk kırpıntısı (elyafı iyi yapabileceğimiz pamuk, penye kırıntısı) toplamayı hedefliyoruz. İçeriden %40, ithal %60 (özellikle Bangladeş) olmak üzere kırpıntı topluyoruz. Bunları toplarken de konfeksiyon işinin nerelerde olduğunu da görme imkânımız oluyor.


Tekstil News: Ayrıştırmayı nasıl yapıyorsunuz?
Eylül Koçak:
Öncelikle kırpıntıları tek tek renklerine göre ayırıyoruz. Renklere göre ayırırken de naylonunu ve kağıdını bir kenara alıyoruz. Elimizde sadece geri dönüştürülecek kırpıntı kalıyor. Renk bazında mesela sarı ise sarıya, açık sarı koyu sarı diye de kendi içinde de ayıklanıyor. Onları dinlenme odasına aktarıyoruz. Burada kırpıntıların 24 saat dinlenmesini sağlıyoruz. Bunlar 10 tonluk odalar ve bu odalardan bizim fabrikamızda 8 tane var. Şifonez makinesi dediğimiz ise 6 safhadan oluşan çivili ve dev tamburları olan kırpıntıları yırtarak tekrar elyaf haline getiren makinelerdir. Bizim fabrikamızda 3 tane laboratuvar var: Biri, renk oluşturan, birisi kimyasal ve bir diğeri de iplik fiziksel laboratuvardır.

Boyalı iplikler kıyaslandığında fiyat %40 daha uyguna geliyor. Bunun yanında giysilerde ekolojik avantaj da sunuyor. Boyama işlemlerinde günde 10 ton boya yaparken 1200 ton suyu atıyorsunuz. Bu ise hem ekolojik hem de ülke ekonomisi için ciddi bir rakam ve zarar demek. Sırf bu noktasından bakarsak bile bizim yaptığımız işin önemi ortaya çıkıyor. Bu söylediklerimiz pamuk üretimini dikkate almadan yapılan işlemler. Pamuk üretimini dikkate aldığımızda ise bir tane swetşörtte yaklaşık 2500 litre su tasarrufu sağlıyorsunuz. 1 tane swetşörtte 2500 lt su tüketimini engelliyorsunuz. Bizim yaptığımız işin önemi ortada.
İşte bu noktada biz geri dönüşüm yoluyla hiç su tüketmeden bu ürünü tekrar elde edebiliyoruz. Avrupa’daki firmaların bu işe girmesinin temeli de budur. Gelecekte pamuğun çok değerli olacağını düşünüyorum. Özellikle son 10 yılda polyester tüketimi çok artmış durumda. Pamuk artık lüks kalıyor.

Tekstil News: Tekstil sektörü bakımından ülkemizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Eylül Koçak:
Dünyada Hindistan, Çin gibi kalabalık nüfuslu ülkeler hızla büyüdüler ve kendi içlerinde de zaten nüfusun talebine yönelik büyümek zorundaydılar. Fakat dünyada bizim tekstil bakımından lojistik avantajlarımızı da dikkate aldığımızda bizim çok iyi durumda olduğumuz görülecektir.

Tekstil News: Geri dönüşü anlamında dünyada rakipleriniz kimlerdir?
Eylül Koçak:
Bizgeri dönüşümde İtalya ve İspanya’yı rakip olarak görmekteyiz.
Tekstil News: Sektörde karşılaştığınız zorluklar var mı?
Eylül Koçak:
Biz sektörel anlamda en çok ön yargı problemi yaşıyoruz. Geri dönüşüm geçmişte -hatta bugün bile- çöp iplik olarak algılanıyor. Hâlbuki biz geri dönüşümü modaya ve markaların ürünlerine yansıtmaya çalışıyoruz.
Tekstil News: Sizi farklı kılan nedir?
Eylül Koçak:
Müşterinin tam ihtiyacını tespit edip orada kaliteyi sağlıyoruz. Ayrıca dünya piyasasında 36 numarayı yapan tek firmayız. Özellikle ihracatımız da bu 36 numara üzerinden gerçekleşiyor. Hatta bu konuda Avrupalı rakiplerimizin de övgü ve beğenisini kazanmış durumdayız.

Tekstil News: Sektörel anlamda geri dönüşüm adına var olan firma sayısı yeterli midir?
Eylül Koçak:
Biz geri dönüşüm sektörü anlamında Avrupa ve dünya ile irtibat halindeyiz. Bu noktada biz hiçbir firmayı rakip olarak görmüyoruz. Ne yurt içi ne de yurt dışı. Çünkü zihnimizdeki potansiyeli ve tasarımı gerçekleştirmek için şu anki firma sayısı ve niteliği yeterli değil. Biz rakip firmaların artmasından rahatsızlık da duymayız. Burada önemli olan şudur: Biz Türkiye olarak bu konuda Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerinin merkezi haline gelmeliyiz. Önemli olan budur ve bu treni kaçırmamak lazım. Biz çalışmalarımızı yaparken planlı hareket ediyoruz. Bu iş için 8 yıllık bir çalışmanın ve araştırma safhasının içindeyiz. Tesis kurup işi bırakmıyoruz. Para risklerimizi markaya yatırmamız gerekiyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi mevcut tecrübelerimizi ikinci nesle aktarırken yenileşme ön planda tutulmalı. Yenileşmeden bahsettiğimiz; yalnızca makineleşme değil; zihniyet, fikir yenileşmesi ve pazarıdır. Bu sebeple markalaşmak ve yenileşmek bir kez daha ön plana çıkıyor.

Reklam
Hazır Giyim sektöründe moda devleri siparişleri almaya başladı
Korona krizinden en çok etkilenen kıta olan Avrupa’nın yavaş yavaş normalleşme sürecine girmesiyle Türk tekstil sektöründe hareket başladı. Avrupalı moda...
TEKSTİL İŞ HACMİ “TERBİYE” İLE 10 YILDA 120 MİLYAR $’A  ÇIKAR
Tekstil malzemelerinin özelliklerini, kullanım yerine veya moda isteklerine göre geliştirmek ya da iyileştirmek amacıyla çeşitli işlemlerden geçiren tekstil terbiyeciler, daha...
Koronavirüs desteklerinin 1 yıla çıkarılmasını isteyen hazır giyim ihracatçısından dünya markalarına ‘sorumluluğu paylaşalım’ mektubu
Türkiye için stratejik öneme sahip hazır giyim sektörünün salgını en az hasarla atlatabilmesi için çalıştıklarını bildiren İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe,...
Oerlikon Nonwoven;Bir milyondan fazla koruyucu maske için Ürün
Oerlikon Nonwoven Mayıs ayından itibaren dokumasız kumaş üretimi için laboratuvar kapasi-tesini artırıyor Almanya’daki kritik altyapının desteklenmesi çerçevesinde, Oerli-kon Mart ayının...
ITM ve HIGHTEX Fuarları, 22-26 Haziran 2021 Tarihlerine Ertelendi
Tüyap Tüm Fuarcılık ve Teknik Fuarcılık ortaklığıyla, TEMSAD iş birliğiyle her iki yılda bir düzenlenen ITM Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı...
SPG Prints, BLC/Eurofins tarafından yapılan ZDHC Denetiminde 3. Seviye sınıfına layık görüldü.
Toplumumuz, bazı kimyasalların insan sağlığına ve çevreye son derece zararlı olduğu konusunda her geçen gün daha da bilinçleniyor. Her zaman...
TİM Başkanı Gülle: “Bugüne Kadar İhracatımız İçin Ürettik, Şimdi Sağlığımız İçin Üretiyoruz”
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin başlattığı, “Türkiye’nin Sağlığı İçin Üretim Seferberliği” kapsamında, Türkiye’deki ihracatçı birliklerinin başkanları ve TİM Kadın Konseyi üyeleri mesaj...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ